News

Władze Finlandii wyśledziły transakcje Monero powiązane z włamaniem do Vastaamo

Biuro Śledcze Finlandii zgodnie z doniesieniami śledziło transakcje Monero w ramach śledztwa dotyczącego procesu karnego Juliusa Aleksanteriego Kivimäki. Kivimäki jest oskarżony o włamanie do bazy danych prywatnej firmy zajmującej się zdrowiem psychicznym i żądanie okupu w kryptowalutach.

Według miejscowych mediów, prokuratorzy przedstawili 22 stycznia nowe dowody w postaci śladu kryptowalutowego prowadzącego do konta bankowego Kivimäki. W październiku 2022 r. rzekomo żądał on 40 Bitcoinów (wówczas około 450 000 euro) w zamian za niepublikowanie danych ponad 33 000 pacjentów od dostawcy usług psychoterapeutycznych Vastaamo.

Gdy okup nie został zapłacony, Kivimäki rzekomo zaczął atakować indywidualnych pacjentów. Według fińskiej policji, haker otrzymywał płatności w Bitcoinach, przesyłał środki na giełdę nieprzestrzegającą zasad Know Your Customer (KYC), a następnie wymieniał je na Monero i przekazywał do dedykowanego portfela Monero.

Zgodnie z relacjami, środki zostały później przesłane na Binance, wymienione z powrotem na Bitcoiny i przeniesione do różnych portfeli. Lokalne władze utrzymują poufność i nie ujawniają żadnych dalszych szczegółów dotyczących analizy Blockchain.

Monero jest znane z silnych funkcji prywatności, twierdząc, że jest „nieśledzone”, zgodnie z oficjalną stroną internetową. Jego technologie zwiększające prywatność obejmują Ring Confidential Transactions (RingCT), sygnatury pierścieniowe i tajemnicze adresy.

RINGCT miesza transakcje użytkowników, ukrywając rzeczywiste źródło środków, podczas gdy sygnatury pierścieniowe ukrywają tożsamość nadawcy, przedstawiając go jako część grupy możliwych nadawców.

Inną kluczową cechą Monero są tajemnicze adresy, które pozwalają generować jednorazowy adres dla każdej transakcji, utrudniając powiązanie wielu transakcji z tym samym odbiorcą.

W marcu 2019 r. przewodniczący Komitetu Finansowego Zgromadzenia Narodowego we Francji, Eric Woerth, zaproponował zakaz anonimowych kryptowalut, w tym Monero, ze względu na ich zdolność do całkowitej anonimizacji użytkowników, omijając tym samym wszelkie procedury identyfikacyjne.

Władze Stanów Zjednoczonych również przyjrzały się Monero. W 2020 r. Internal Revenue Service (IRS) zaoferowało nagrodę do 625 000 dolarów dla każdego, kto złamał rzekomo nieśledzone prywatne monety.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button