News

Współzałożyciel OneCoin skazany na 20 lat więzienia

Jak wynika z wczorajszego komunikatu prokuratury, Karl Greenwood, jeden z założycieli piramidy OneCoin, został skazany na 20 lat więzienia za swoją rolę w projekcie. Karę wymierzył sąd federalny w południowym dystrykcie Nowego Jorku. 

Sędzia okręgowy USA Edgardo Ramos również nakazał Greenwoodowi zapłatę 300 mln dolarów, czyli przybliżonej kwoty, którą otrzymał z nieuczciwego programu. 

OneCoin rozpoczął działalność w Bułgarii w 2014 roku, promując się jako kryptowaluta i informując inwestorów, że token można wydobywać i ma on prawdziwą wartość. W rzeczywistości nie istniał na łańcuchu Blockchain i był piramidą finansową, w której inwestorzy byli nagradzani za pozyskiwanie nowych uczestników. Szacuje się, że OneCoin oszukał co najmniej 3.5 miliona ofiar na ponad 4 mld dolarów. 

Greenwood był „głównym globalnym dystrybutorem OneCoin i liderem sieci MLM, za pośrednictwem której wprowadzano na rynek i sprzedawano fałszywą kryptowalutę”, podało biuro prawnika. To przyniosło mu 5% miesięcznej sprzedaży OneCoin w dowolnym miejscu na świecie. 

Amerykanin został aresztowany w Tajlandii w 2018 roku i poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywał w oczekiwaniu na proces. Przyznał się do zarzutów oszustwa drogą elektroniczną i spisku mającego na celu pranie pieniędzy w grudniu ubiegłego roku. 

Współzałożycielka programu Ruja Ignatova, znana jako „CryptoQueen”, pozostaje na wolności i w zeszłym roku znalazła się na liście najbardziej poszukiwanych przestępców Federalnego Biura Śledczego.

źródło: coindesk.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button