News

Zabezpieczenia krypto inwestorów wejdą w życie w UE pod koniec 2024 r.

Inwestorzy kryptowalut w Europie nie są jeszcze chronieni przez przepisy dotyczące rynku aktywów kryptowalutowych Unii Europejskiej i zanim ta ochrona zacznie obowiązywać jeszcze upłynie trochę czasu.

W dniu 17 października europejski regulator papierów wartościowych, Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), wydał oświadczenie dotyczące przejścia do europejskich przepisów dotyczących kryptowalut znanych jako Rozporządzenie w sprawie Rynków Aktywów Kryptowalutowych (MiCA).

ESMA podkreślił, że ochrona inwestorów oparta na MiCA nie zacznie obowiązywać przynajmniej do grudnia 2024 roku, co oznacza, że inwestorzy muszą być gotowi na to, że mogą stracić całe środki, które zamierzają zainwestować w kryptowaluty.

Posiadacze aktywów kryptowalutowych oraz klienci dostawców usług związanych z aktywami kryptowalutowymi nie będą korzystać przez ten okres z żadnych unijnych regulacji i nadzoru, takich jak możliwość składania oficjalnych skarg do swoich Właściwych Władz Krajowych przeciwko dostawcom usług związanym z aktywami kryptowalutowymi.

– czytamy.

Nawet po grudniu 2024 roku nie ma gwarancji, że inwestorzy zostaną w pełni chronieni przez MiCA do 2026 roku. Po tym, jak MiCA stanie się obowiązujące dla dostawców usług związanych z aktywami kryptowalutowymi pod koniec 2024 roku, państwa członkowskie wciąż mają możliwość przyznania dostawcom usług kryptowalutowych dodatkowego 18-miesięcznego.

To oznacza, że posiadacze aktywów kryptowalutowych oraz klienci dostawców usług związanych z aktywami kryptowalutowymi mogą nie korzystać z pełnych praw i ochrony przewidzianej dla nich w MiCA aż do 1 lipca 2026 roku,”

– napisała ESMA. Większość Właściwych Władz Krajowych będzie miała ograniczone uprawnienia do nadzorowania tych, którzy korzystają z okresu przejściowego, w zależności od przepisów lokalnych.

W większości przypadków te uprawnienia ograniczają się do tych dostępnych w istniejących reżimach przeciwdziałania praniu pieniędzy, które są znacznie mniej kompleksowe niż MiCA.

– dodała ESMA.

Inwestorzy detaliczni muszą być świadomi, że nie będzie takiej rzeczy jak bezpieczny aktyw kryptowalutowy, nawet po wprowadzeniu MiCA.

Najnowsze ostrzeżenia ze strony ESMA pojawiły się krótko po tym, jak regulator wydał drugi dokument konsultacyjny dotyczący MiCA 5 października, po wprowadzeniu przepisów w czerwcu 2023 roku.

Podczas fazy wdrażania MiCA, ESMA i inne powiązane organy mają obowiązek konsultować się z opinią publiczną w zakresie różnych standardów technicznych, które mają być publikowane sekwencyjnie w trzech pakietach.

Oficjalnie wprowadzone w 2020 roku, MiCA ma na celu dostarczenie regulacji dotyczących aktywów kryptowalutowych w Europie poprzez zmianę istniejących przepisów, w szczególności Dyrektywy 2019/1937. Prace nad MiCA rozpoczęły się w 2018 roku ze względu na rosnące zainteresowanie inwestowaniem w kryptowaluty ze strony społeczeństwa.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button