News

#718 Newsy z dnia 08.09.2019

Z poniedziałkowych wydarzeń: Handel Bitcoinem nielegalny w Iranie; Singapur planuje zwolnienie kryptowalut z podatku VAT; Hash rate Bitcoina osiąga nowy rekord; Były CEO Bitmain otwiera nowy startup; Dzień zakończony wzrostami.

Handel Bitcoinem nielegalny w Iranie:

Kupowanie i sprzedawanie kryptowalut, takich jak Bitcoin, jest w Iranie nielegalne, poinformował starszy urzędnik państwowy, jak wynika z raportu lokalnej agencji prasowej Tasnim News.

Nasser Hakimi, zastępca naczelnika nowych technologii w Centralnym Banku Iranu (CBI), powiedział, że handel Bitcoinami nie jest legalny w kraju, powołując się na powiązany zakaz ze strony lokalnego organu przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), Najwyższej Rady ds. Zwalczania i Zapobiegania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Przestępstw Terroryzmu.

W wywiadzie dla Tasnim News Hakimi ostrzegł opinię publiczną przed ryzykiem prawnym i inwestycyjnym związanym z handlem kryptowalutami, przedstawiając wysoki poziom zmienności Bitcoinów.  Oprócz tego urzędnik wyraził obawy dotyczące reklam kryptowalut, które podnoszą świadomość promowanych systemów piramid Bitcoinowych w społeczeństwie. Urzędnik podobno poruszył również kwestię konieczności rozróżnienia między produkcją kryptowalut a ich handlem.

Pod koniec czerwca władze irańskie ogłosiły, że zaczynają ograniczać moc do wydobywania kryptowalut, dopóki nie zostaną przyjęte nowe ceny energii. Lokalny urzędnik ds. energii zgłosił wówczas anormalny skok zużycia energii elektrycznej, spowodowany rzekomo zwiększonym wydobyciem kryptowalut. Pod koniec czerwca lokalni prokuratorzy zajęli około 1.000 koparek do Bitcoinów z dwóch nieistniejących już krypto farm.

6 lipca irański asystent ministra przemysłu, handlu i dostaw oświadczył, że Kongres Stanów Zjednoczonych rzekomo pracuje nad powstrzymaniem Iranu przed wydobywaniem kryptowalut i Bitcoinów, próbując zapobiec wykorzystaniu przez ten kraj narzędzia do unikania sankcji.

Singapur planuje zwolnienie kryptowalut z podatku VAT:

Singapur planuje zwolnić kryptowaluty, które mają funkcjonować jako środek wymiany, z podatku od towarów i usług (GST) – lokalnego odpowiednika podatku od wartości dodanej (VAT).

Wiadomości zostały ujawnione w projekcie przewodnika e-tax opublikowanego przez Inland Revenue Authority of Singapore (IRAS).

Proponowane zwolnienie, jeżeli zostanie zaakceptowane, ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r. i zmieni obecny system, w którym dostawa cyfrowych tokenów płatniczych jest traktowana jako podlegająca opodatkowaniu dostawa usług.

IRAS wskazuje, że do tej pory kryptowaluty, które funkcjonują – lub są do tego przeznaczone – jako środek wymiany zostały potraktowane jako handel barterowy, w wyniku którego powstają dwie oddzielne kategorie: mianowicie dostawa tokenów podlegająca opodatkowaniu i dostawa odpowiednich towarów i usług.

Dokument przedstawia dwie proponowane w przyszłości podstawowe zmiany zasad podatkowych w następujący sposób:

Wykorzystanie cyfrowych tokenów płatności jako zapłatę za towary lub usługi nie spowoduje powstania tych tokenów; oraz (ii) wymiana cyfrowych tokenów płatniczych na walutę fiat lub inne cyfrowe tokeny płatności będzie wyłączona z GST.

– czytamy.

W swoim projekcie IRAS wymienia Bitcoina, Ethereum, Litecoina, Dash, Monero, XRP i Zcash jako kryptowaluty, które spełniają definicję cyfrowego tokena płatności zaprojektowanego do działania jako środek wymiany.

IRAS w szczególności wyklucza aktywa kryptograficzne oparte na zakotwiczeniu w fiat – takie jak niektóre stablecoiny – z definicji cyfrowego tokena płatności, co oznacza, że będą nadal opodatkowane w ramach GST po styczniu 2020 r. 

W części poświęconej górnictwu kryptowalut IRAS proponuje, aby w większości przypadków nowe zasady zwalniały nagrody tokenowe generowane przez mining, zauważając:

Na ogół nie ma wystarczająco bliskiego powiązania między usługą dostarczaną przez górnika do osób, których transakcje są weryfikowane, a wydobytymi tokenami, które górnik otrzymał z ekosystemu Blockchain. Strony płacące za wydobyte tokeny również nie są identyfikowalne.

Organ podatkowy poszukuje informacji zwrotnych od przedsiębiorstw z sektora kryptograficznego na temat proponowanych zmian, które należy przedłożyć do 26 lipca 2019 r.

Hash rate Bitcoina osiąga nowy rekord:

Współczynnik hash rate Bitcoina osiągnął dzisiaj nowy najwyższy poziom w historii, jak wynika z danych z monitorowania zasobów Blockchain.com.

Poprzedni rekord został pobity w drugiej połowie czerwca, kiedy hash rate Bitcoinów osiągnął 65,19 TH/s, i od tego czasu stale rósł.

Hash rate to liczba obliczeń, które dany sprzęt lub sieć może wykonać w każdej sekundzie. Jest to bardzo ważny parametr dla górników, ponieważ wyższy współczynnik zwiększy ich szanse na rozwiązanie problemu matematycznego, zapieczętowania bloku i zebrania nagrody. Wyższy hash rate sieci zwiększa również ilość zasobów potrzebnych do przeprowadzenia 51 procentowego ataku, dzięki czemu sieć jest bezpieczniejsza.

Okres po wrześniu 2018 r. – podczas tak zwanej „zimy kryptograficznej” – okazał się krokiem wstecznym dla sieci Bitcoina. W tym czasie hash rate sieci zmniejszył się po raz pierwszy w historii.

Były CEO Bitmain otwiera nowy startup:

Były dyrektor generalny Bitmain, jednej z największych Bitcoinowych firm wydobywczych na świecie, uruchomił startup usług finansowych związanych z kryptografią, wynika z publikacji Bloomberg.

Po doniesieniach na temat tej inicjatywy z początku czerwca, współzałożyciel i były dyrektor generalny Bitmain, Wu Jihan, oficjalnie uruchomił dzisiaj nową kryptograficzną platformę transakcyjną, która rzekomo oferuje pozagiełdowe transakcje, pożyczki i przechowywanie.

Nazwana Matrixport, singapurska firma podobno zatrudniła dziesiątki byłych pracowników Bitmain, którzy zostali zwolnieni w wyniku runku niedźwiedzi w 2018 r.

Chociaż Wu jest głównym udziałowcem Matrixport, firma ma szereg globalnych firm venture capital jako inwestorów, w tym samą Bitmain, ujawnił dyrektor generalny firmy i udziałowiec Bitmain, Ge Yuesheng. Dodał, że Matrixport oficjalnie ogłosi więcej szczegółów na temat finansowania firmy w późniejszym terminie.

W wywiadzie dla Bloomberga Ge stwierdził, że Matrixport będzie działał jako partner Bitmain, a nie konkurencja, i podkreślił, że firma jest „ściśle związana z Bitmain przez nasze pochodzenie”.

Ge, członek-założyciel Bitmain i 4% udziałowiec w firmie, twierdził również, że Matrixport wykorzysta swoje połączenia Bitmain i wiedzę fachową, aby zaspokoić potrzeby chińskich górników kryptowalut.

Wiadomość nadeszła w związku z doniesieniami, że Bitmain wskrzesza plany IPO w drugim kwartale 2019 r. Jak podają anonimowe źródła Bloomberga, Bitmain w tym roku spodziewa się zebrać około 300 mln do 500 mln dolarów w IPO w Stanach Zjednoczonych.

Dzień zakończony wzrostami:

Miniona doba na giełdach wykazała widoczne wzrosty wszystkich największych kryptowalut. Bitcoin notuje wzrost o 4,9%, Ethereum o 3,6%, XRP o 1,8%, Litecoin o 1,9%, Bitcoin Cash o 2,1% a EOS o 0,7%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 4.2 mld dolarów i wynosi obecnie 335.9 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 70 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button