News

#1007 Newsy z dnia 30.04.2020

Z czwartkowych wydarzeń: Szwajcaria: Nowe standardy dotyczące kryptowalut; Porsche inwestuje w Gapless; Andreessen Horowitz tworzy drugi fundusz krypto; Wzrasta zainteresowanie Fireblocks; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Szwajcaria: Nowe standardy dotyczące kryptowalut:

Szwajcarskie Stowarzyszenie Rynków Kapitałowych i Technologii (CMTA) opublikowało wspólny standard dotyczący przechowywania i zarządzania aktywami cyfrowymi.

Ogłoszony 30 kwietnia przez CMTA tzw. Standard Przechowywania Aktywów Cyfrowych, ma na celu uporządkowanie różnic między przechowywaniem kryptowalut, a tradycyjnymi aktywami oraz ustalenie podstawowych wymagań bezpieczeństwa i operacyjnych dla podmiotów z branży.

CMTA jest niezależnym stowarzyszeniem, założonym w Genewie w 2018 roku. Ma na celu promowanie wdrażanych technologii, takich jak blockchain, czy aktywa cyfrowe na rynkach finansowych.

Sekretarz generalny CMTA Fedor Poskriakov, partner szwajcarskiej firmy prawniczej Lenz & Staehelin, podkreślił, że nowy dokument stanowi pierwszy krok w szwajcarskim sektorze finansowym w kierunku osiągnięcia porozumienia w sprawie wspólnych standardów, dotyczących przechowywania i zarządzania aktywami cyfrowymi:

To znacznie przyczyni się do powstania w pełni cyfrowej infrastruktury rynku kapitałowego, w tym zintegrowanych usług powierniczych i wtórnych systemów obrotu. Korzyści z cyfryzacji branży finansowej są takie, że ewolucja w kierunku zdecentralizowanej infrastruktury wydaje się nieunikniona.

CMTA zaznaczyło, że przechowywanie zasobów cyfrowych znacznie różni się od tradycyjnych zasobów, które zazwyczaj wykorzystują scentralizowane systemy i nie polegają na mechanizmach kryptograficznych. W przypadku krypto, inwestorzy potrzebują dużej pewności, że zdecentralizowana infrastruktura pamięci masowej jest dobrze rozwinięta i odpowiednio zabezpieczona na utratę, kradzież lub włamanie.

CMTA przedstawiło również niektóre korzyści, jakie widzi w stosowaniu DLT na rynkach finansowych. W szczególności stowarzyszenie wskazuje na zalety technologii dla małych i średnich przedsiębiorstw, dla uproszczenia i demokratyzacji mechanizmów finansowych.

W opinii CMTA, blockchain może umożliwić temu sektorowi emisję papierów wartościowych i handel nimi na zdecentralizowanych platformach, oraz korzystanie z dezintegracji i nowej infrastruktury cyfrowej, w celu uzyskania dostępu do rynków zwykle zarezerwowanych dla większych podmiotów .

Wcześniej CMTA wprowadziło standardy przeciwdziałania praniu pieniędzy w przypadku zasobów cyfrowych i DLT. Podobnie jak te wprowadzone w tym tygodniu, nie są one objęte ustawą i nie mają formalnego statusu prawnego. Stowarzyszenie przedstawia je jako dowód porozumienia między ekspertami sektora finansowego, w ramach najlepszych praktyk dotyczących aktywów cyfrowych.

  • Porsche inwestuje w Gapless:

Porsche wzięło udział w finansowaniu niemieckiego startupu Gapless, opartego na blockchain, systemu zarządzania pojazdami. Wśród innych inwestorów, są też FinLab EOS VC Fund, spółka joint venture Block.one, FinLab oraz przedsiębiorca ubezpieczeniowy Kersten Jodexnis, jak poinformował Tech.eu.

Gapless zamierza przeznaczyć zebrane pieniądze na dalszy rozwój swojej aplikacji, która pozwala użytkownikom rejestrować pełną historię pojazdów, a także zwiększać bazę użytkowników. Według Gapless, zarządza on obecnie ponad 50.000 pojazdów na swojej platformie w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Porsche twierdzi że:

[…] nieustannie analizuje przyszłe technologie i inwestuje w nie, a także ocenia indywidualnie każdą możliwość, czy wdrożenia takiego produktu lub usługi w celu poprawy jakości obsługi klienta.

Firma stwierdziła ponadto:

Oceniliśmy i pilotowaliśmy kilka rozwiązań opartych na blockchain. Technologia ta może być potencjalną korzyścią dla wszelkich interakcji opartych na poufności, które wymagają zdecentralizowanego podejścia.

Firmy technologiczne i producenci pojazdów opracowują rozwiązania oparte na blockchain do śledzenia cyklu eksploatacji samochodów i poprawy komfortu kierowcy. Niedawno indyjska firma Smart Sight Innovation, opracowała aplikację blockchain, zaprojektowaną w celu poprawy konserwacji i kontroli różnych pojazdów. Aplikacja SSI tworzy podsumowanie raporty dotyczące prac naprawczych i zgodności z kryteriami kontroli, napotykanymi przez pojazd, a także daje możliwość użytkownikom, dzieleniem się informacjami.

W kwietniu General Motors złożył wniosek patentowy na stale aktualizowany system map nawigacyjnych. Ma on wykorzystywać blockchain do integracji danych z czujników pojazdu i zbudowania wiarygodnej mapy dla pojazdów autonomicznych. Inny wiodący producent samochodów, BMW Group, ujawnił plany wprowadzenia w tym roku rozwiązania łańcucha dostaw blockchain dla 10 dostawców.

  • Andreessen Horowitz tworzy drugi fundusz krypto:

Topowa firma venture capital Andreessen Horowitz, tworzy drugi fundusz aktywów kryptograficznych o łącznej wartości 515 mln dolarów, przekraczając początkowy plan o 65 mln dolarów jak informuje artykuł z Fortune.

Podobnie jak w przypadku pierwszego funduszu a16z, zorientowanego na kryptografię, który zebrał 300 mln dolarów w 2018 roku, to nowe przedsięwzięcie podobno skupi się na projektach blockchain. Jednak raport Fortune nie wspomina o startupach pracujących z aktywami cyfrowymi.

Chris Dixon, komplementariusz venture capital juggernaut, powiedział o blockchain:

Bardzo rzadko pojawiają się nowe paradygmaty obliczeniowe, dlatego uważamy, że dzieje się tak w chmurze i urządzeniach mobilnych z internetem.

Dixon dodał, że spodziewa się, że w 2020 roku pojawi się wiele nowych łańcuchów blockchain. Dotyczyć to będzie również Dfinity, oparty na tej technologii projekt w chmurze, który a16z już wsparł za pośrednictwem swojego pierwszego funduszu kryptograficznego.

Będąc jedną z pierwszych firm venture capital, które weszły w ten obszar, Andreessen Horowitz do tej pory inwestował w różne projekty kryptograficzne, w tym między innymi Libra , Maker DAO ( MKR ) i Coinbase .

Zaangażowanie firmy w przemysł krypto nie ogranicza się tylko do inwestycji. W grudniu 2019 roku, a16z ogłosił powstanie bezpłatnej siedmiotygodniowej szkoły uruchamiania kryptografii, która miała wystartować w lutym 2020 roku. Jednak do tej pory nie doczekaliśmy się żadnych aktualizacji.

  • Wzrasta zainteresowanie Fireblocks:

Specjalista ds. Bezpieczeństwa zasobów cyfrowych Fireblocks ogłosił 30 kwietnia, że jego platforma została dotychczas wykorzystana do zabezpieczenia aktywów cyfrowych o wartości 30 miliardów dolarów, przy obecnym miesięcznym wolumenie przekraczającym 7 miliardów dolarów.

Skutkiem tego, jest m.in. zwiększony popytu w regionie Azji i Pacyfiku, przez co firma otwiera nowe biura w Singapurze i Hongkongu, zapewniając wsparcie lokalnym klientom i zachęcając nowe instytucje do bezpiecznego środowiska transferu.

Firma odnotowała gwałtowny wzrost popytu na swoje usługi w Azji, a Amber Group, Blitz Group i Three Arrows Capital należą do tych w regionie, które już wdrażają technologię opartą na obliczeniach wielopartyjnych.

Stephen Richardson, wiceprezes ds. Strategii produktu w Fireblocks i szef jednego z nowych biur regionalnych APAC, wyjaśnił:

Biorąc pod uwagę zaangażowanie organów regulacyjnych w Azji w zakresie technologii i instytucji finansowych związanych z blockchain, kluczowe znaczenie będzie miało działanie instytucji i giełd o najwyższym poziomie szybkości, bezpieczeństwa i zgodności.

Fireblocks zapewnia platformę bezpieczeństwa zasobów cyfrowych wykorzystującą zastrzeżone oprogramowanie i technologie sprzętowe do ochrony kluczy prywatnych, poświadczeń API i adresów depozytowych dla klientów instytucjonalnych.

Platforma umożliwia bezpieczny transfer środków między giełdami, portfelami i kontrahentami.

Po dogłębnej ocenie technologii i protokołów firmy udało się jej zabezpieczyć unikalną polisę ubezpieczeniową, obejmującą aktywa, zarówno w przechowywaniu, jak i transferze. Fireblocks wyjaśnił, że polityka w pełni chroni przed utratą zasobów cyfrowych w wyniku cyberprzestępczości czy awarii produktów technologicznych.

W listopadzie zeszłego roku, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od uruchomienia trybu ukrycia, Fireblocks pomagał zabezpieczyć fundusze w wysokości 2,5 mld dolarów miesięcznie. Niecałe sześć miesięcy później, niemal potroiła tę liczbę do ponad 7 mld dolarów, zapewniając całkowity transfer aktywów cyfrowych o wartości ponad 30 mld dolarów.

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Bitcoin osiągnął dziś wartość prawie 9.500 dolarów, jednak później zaobserwowaliśmy korektę i utrzymuje się na poziomie ponad 8.700 dolarów. Aktualnie notujemy wzrost Bitcoina o 2,17% i Bitcoin SV o 0,48%. Korekty notują Ethereum o 2,57%, Bitcoin Cash o 1,67% i  XRP o 4,28%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 244,8 mld dolarów, a całkowity obrót 238 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button