News

#1015 Newsy z dnia 08.05.2020

Z piątkowych wydarzeń: Buterin: Kryzys podkreśla zapotrzebowanie na Ethereum; Hakerzy grożą publikacją sekretów światowych gwiazd; Zoom zwiększa zabezpieczenia prywatności; Oszustwa kryptowalutowe występują coraz częściej; Aktualna sytuacja na giełdach.

Buterin: Kryzys podkreśla zapotrzebowanie na Ethereum:

Vitalik Buterin uważa, że Ethereum może odegrać rolę w przyszłym globalnym kryzysie jako klej, który pomaga łączyć narody.

Współzałożyciel Ethereum rozmawiał podczas Ethereal Summit 2020 z Cami Russo z The Defiant. Opisując obecny globalny kryzys jako coś więcej niż finansowy, Buterin powiedział, że poziomy niezgody politycznej i nieufności między krajami uwypukliły potrzebę stworzenia sieci takiej jak Ethereum.

Zdecydowanie uważam, że rolą łańcuchów Blockchain – w szczególności Ethereum – jest odgrywanie roli neutralnego globalnego gracza dla systemów, walut i aplikacji do interakcji. Myślę, że cokolwiek stworzonego i utrzymywanego przez państwa narodowe nie może odgrywać tej roli.

– mówił

Pod naciskiem Russo pytającego, czy myślał o Ethereum jako sieci łączącej te narody, z ETH jako walutą, Buterin zgodził się. Przytoczył „obawy dotyczące cenzury, prywatności i instytucji” jako czynników skłaniających ludzi do kryptowalut i Blockchain.

Opisując obecną sytuację jako finansową jedynie „w jednej trzeciej”, współzałożyciel Ethereum omówił również obecną sytuację w porównaniu z globalnym kryzysem finansowym w 2008 r. oraz to,  czy wydarzenie mogłoby pomóc w podsyceniu nowej fali kryptowalut. Buterin powiedział, że kryptowaluty takie jak Ethereum mogą tym razem rosnąć, rozwiązując „problemy pozafinansowe” na świecie.

Przestrzeń kryptowalut… przez mniej więcej pierwszą dekadę była naprawdę skoncentrowana na aspektach finansowych – cenzurze odporności pieniądza… ale tutaj w 2020 rorku zdecydowanie widzimy wiele takich samych tematów, ale są one nieco mniej finansowe niż wcześniej.

– powiedział.

Hakerzy grożą publikacją sekretów światowych gwiazd:

Prywatne sprawy prawne kilkudziesięciu największych na świecie gwiazd muzyki i filmu – w tym Lady Gagi, Eltona Johna, Roberta DeNiro i Madonny – są narażone na ujawnienie po ataku ransomware na znaną nowojorską kancelarię specjalizującą się w branży rozrywkowej.

Grubman Shire Meiselas & Sacks został podobno zainfekowany oprogramowaniem ransomware przez REvil (znane również jako Sodinokibi), a atakujący grożą uwolnieniem do 756 GB skradzionych danych w dziewięciu etapach. 

Skradzione dane obejmują poufne umowy, numery telefonów, adresy e-mail, korespondencję osobistą, umowy o zachowaniu poufności i inne. Żądana kwota okupu nie jest dostępna, jednak niezmiennie jest wypłacana w Bitcoinach.

Na stronie Darknet gangu opublikowano zrzuty ekranu umów prawnych dla Madonny, Christiny Aguilera i systemu folderów komputerowych firmy.

Brett Callow z firmy Emsisoft, zajmującej się bezpieczeństwem informacji, powiedział, że naruszenie może mieć poważne konsekwencje dla prywatności, ponieważ kancelarie prawne przechowują bardzo poufne informacje o swoich klientach.

Jest to nie tylko zła wiadomość dla firmy, podatni są także klienci, których dane zostały narażone na szantaż, wyłudzanie informacji, kradzież tożsamości i inne rodzaje oszustw. W tym przypadku REvil twierdzi, że dokonał ekstrakcji 756 GB danych.

– stwierdził.

Callow opisał zrzuty ekranu opublikowane przez hakerów jako „odpowiednik porywacza wysyłającego ucięty palec”.

Firma reprezentuje „Who’s Who” w Hollywood i przemyśle muzycznym. Jest to m.in.: AC / DC, Barbara Streisand, Bette Midler, KISS, U2, Madonna, Maroon 5, Robert De Niro, Elton John, John Mellencamp, Rod Stewart, Ricky Martin, Shania Twain, The Weeknd, Lil Wayne i David Letterman.

Reprezentuje również firmy, w tym Facebook, Activision, iHeartMedia, IMAX, Sony, HBO i Vice Media, a także sportowców, w tym LeBrona Jamesa, Carmelo Anthony, Sloane Stephens i Colina Kaepernick.

Dotychczas opublikowane dane wydają się po prostu ostrzeżeniem. Jeśli firma nie zapłaci, wszelkie dane, które uzyskali przestępcy, zostaną opublikowane online, prawdopodobnie w ratach, aby stopniowo zwiększać presję.

– powiedział Callow.

REvil wcześniej zaatakował Travelex, 10x Genomics, Brooks International, Kenneth Cole i National Association of Eating Disorders i opublikował dane z każdego z nich.

Zoom zwiększa zabezpieczenia prywatności:

Aplikacja do wideokonferencji Zoom, niekwestionowany tytan w erze dystansu społecznego nabył kompleksowy startup szyfrujący Keybase.

Przejęcie następuje po wielu skandalach związanych z prywatnością i bezpieczeństwem – w tym wzrostem ilości wpraszania się na wideokonferencje („zoombombing”), kontrowersyjnym udostępnianiem danych Facebookowi, fałszywych twierdzeniach, że połączenia wideo są szyfrowane, a także doniesieniach, że hakerzy sprzedają pół miliona kont Zoom na ciemnej sieci.

Zgodnie z warunkami nowej umowy Keybase stanie się spółką zależną Zoom, a jego zespół poprowadzi prace inżynieryjne w zakresie bezpieczeństwa, aby opracować kompleksową funkcję szyfrowania dostępną dla płacących klientów.

Założona w 2014 r. firma Keybase otrzymała fundusze od Andreessena Horowitza i współzałożyciela Reddita Alexisa Ohaniana, a także Stellar Development Foundation, dzięki której jesienią ubiegłego roku przeprowadziła zrzut Stellar (XLM) o wartości 120 mln dolarów.

Bezpieczne przesyłanie wiadomości i oparte na chmurze usługi udostępniania plików oparte na chmurze wykorzystują kryptografię klucza publicznego i oferują publicznie kontrolowany katalog do weryfikacji tożsamości cyfrowych.

W ramach 90-dniowego planu bezpieczeństwa mającego na celu ograniczenie problemów ujawnionych w ostatnich skandalach Zoom twierdzi, że planuje opublikować szczegółowy projekt kryptograficzny 22 maja i poprowadzi sesje dyskusyjne, aby uzyskać opinie od interesariuszy, ekspertów kryptograficznych i opinii publicznej.

W swoim własnym ogłoszeniu Keybase powiedział, że nie ma jeszcze konkretnych planów dotyczących aplikacji Keybase po przejęciu, oraz że ostatecznie jej przyszłość jest teraz „w rękach Zoom”.

• Oszustwa kryptowalutowe występują coraz częściej:

Globalne straty wynikające z oszustw i kradzieży związanych z kryptowalutami gwałtownie wzrosły w 2019 r., podwajając się w stosunku do 2018 r. Pomimo wielu wysiłków na rzecz zwalczania oszukańczych programów kryptowalutowych kraje takie jak Belgia nadal ponosiły spore straty.

Według raportu belgijskiej gazety De Tijd belgijski inspektorat gospodarczy zgłosił 2.94 mln euro strat spowodowanych oszustwami kryptowalutowymi w 2019 r.

Najnowsze dane pokazują, że liczba oszustw związanych z kryptowalutami w Belgii w ostatnich latach rośnie. W 2018 r. belgijska federalna służba publiczna, znana jako FPS Economy, zgłosiła 2.5 mln dolarów strat związanych z oszustwami kryptograficznymi w tym kraju. Co więcej, te rosnące liczby są najwyraźniej „zaledwie wierzchołkiem góry lodowej”, ponieważ większość przypadków oszustw pozostaje niezgłoszona.

Nathalie Muylle, belgijska minister gospodarki i spraw konsumenckich, powiedziała, że realne straty były wyższe niż 3.2 mln dolarów.

Reporterzy nie zawsze informują o kwotach.

– zauważyła Muylle.

Według Muylle, Belgia stosowała przede wszystkim zapobiegawcze podejście do walki z oszustwami kryptograficznymi, podczas gdy środki prawa karnego są nadal niepewne. W 2019 r. inspekcja ekonomiczna wysłała do prokuratury zapytanie o oszustwo i nadal czeka na decyzję.

Władze belgijskie rzeczywiście podjęły wiele środków zapobiegawczych w celu rozwiązania tego problemu w ostatnich latach. W lutym 2020 r. Belgijski Urząd ds. Usług Finansowych i Rynków (FSMA) umieścił na czarnej liście kilka fałszywych witryn internetowych związanych z kryptografią. Wcześniej FPS Economy uruchomiło stronę internetową, aby zwiększyć świadomość ryzyka związanego z inwestycjami w krypto. 

Tymczasem przemysł kryptowalut w Belgii do tej pory pozostaje w dużej mierze nieuregulowany. W lutym 2020 r. przewodniczący FSMA Jean-Paul Servais wezwał Senat do ustanowienia „ram prawnych dotyczących sprzedaży, zakupu i używania walut wirtualnych i wszystkich powiązanych produktów finansowych”. Urzędnik zwrócił uwagę, że nieuczciwe działania na rynku będą nadal wpływać na inwestorów, jeśli branża pozostanie nieuregulowana. 

Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdy po upływie doby wykazują widoczne wzrosty. Bitcoin zwiększył wartość o 4,2%, Ethereum o 4,1%, XRP o 2,8%, Bitcoin Cash o 6,8%, Bitcoin SV o 3,9% a Litecoin o 5%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 11.9 mld dolarów i wynosi obecnie 270.2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 196.1 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button