News

#1055 Newsy z dnia 20.06.2020

Z sobotnich wydarzeń: Fundusz krypto UNICEF dokonuje największej inwestycji; CBDC: Singapur chce połączyć siły z Chinami; Peter Schiff zgadza się z FED ws. Bitcoina; BitBank o sytuacji XRP w Japonii; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Fundusz krypto UNICEF dokonuje największej inwestycji:

Osiem firm technologicznych z siedmiu różnych wschodzących gospodarek otrzyma narządzie inwestycyjne w kryptowalutę Ethereum od funduszu krypto UNICEF.

Narzędzie inwestycyjne z obsługą kryptografii UNICEF przekazalo tym firmom 125 ETH, o wartości około 28.600 dolarów, do wykorzystania w skalowaniu lub prototypowaniu odpowiednich technologii w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Firmy, które zostały objęte tym programem otrzymały już 100.000 dolarów w walucie fiducjarnej, z funduszu innowacyjnego UNICEF.

Jedna z takich firm, Afinidata, oferuje treści edukacyjne dla rodziców z małymi dziećmi. Kolejna, Cireha, buduje systemy komunikacji dla dzieci z upośledzeniem mowy lub języka, do użytku w świecie offline. Są to firm w dużym stopniu charytatywne, a UNICEF daje im impet umożliwiający korzystanie z kryptowaluty, aby kontynuować tę misję.

„Widzimy, że świat cyfrowy dociera do nas szybciej, niż moglibyśmy to sobie wyobrazić – a UNICEF musi być w stanie korzystać ze wszystkich narzędzi tego nowego świata, aby pomagać dzieciom dziś i jutro.

– powiedział Chris Fabian, współtwórca UNICEF Ventures w oświadczeniu, dodając:

Transfer tych funduszy – do ośmiu firm w siedmiu krajach na całym świecie – zajął mniej niż 20 minut i kosztował nas mniej niż 20 dolarów. Niemal natychmiastowe globalne przesunięcie wartości, opłaty mniejsze niż 0,00009% całkowitej kwoty przekazanej oraz przejrzystość w czasie rzeczywistym dla naszych darczyńców i osób wspierających, to rodzaje narzędzi, którymi się cieszymy.

Ponieważ UNICEF jest organizacją Narodów Zjednoczonych, która chroni dobro dzieci na całym świecie, jednocześnie działa na rzecz lepszej przyszłości. Ponieważ organizacja rozdaje pieniądze firmom technologicznym na całym świecie, warto zauważyć, że technologia blockchain wydaje się pasować do jej planów na przyszłość.

  • CBDC: Singapur chce połączyć siły z Chinami:

Bank centralny Singapuru chce połączyć siły z Chinami w zakresie eksploracji walut cyfrowych banku centralnego.

Ravi Menon, dyrektor zarządzający Monetary Authority of Singapore (MAS), wyraził gotowość kraju do podjęcia ścisłej współpracy z Chinami w zakresie walut cyfrowych. Przemawiając na forum finansowym w Szanghaju, Menon podkreślił postępy Chin w rozwoju waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC), znanej jako cyfrowy juan. Sina Finance informuje, że Singapur, który również aktywnie bada CBDC, chce wymienić wiedzę i doświadczenie z Chinami.

Menon podobno powiedział, że waluta cyfrowa jest obecnie bardzo gorącym tematem, zauważając, że Singapur i Bank Centralny Chin omawiają różne scenariusze rozwoju CBDC. Podkreśla również, że przyczyny rozwoju CBDC różnią się w zależności od kraju, dodając, że głównym celem singapurskiego projektu CBDC jest obniżenie kosztów płatności i rozliczeń transgranicznych, skrócenie czasu rozliczenia i zapewnienie bezpieczeństwa transakcji.

Podczas wydarzenia, Menon wspomniał na Facebooku też o problematycznym projekcie stablecoina Libra. Dyrektor MAS podobno zauważył, że stanowi ona duże wyzwanie dla globalnego systemu banków centralnych, ale projekt ma również „wielką elastyczność”, w czasie gdy zespół Libra jest zaangażowany w ścisłą współpracę z globalnymi organami regulacyjnymi.

Nie powinniśmy odrzucać wartości Libry, ale powinniśmy prowadzić z nimi więcej dyskusji.

– dodał Menon.

Władze monetarne Singapuru pracują nad projektem międzybankowym opartym na blockchain od końca 2016 roku. Oficjalnie ogłoszony w 2018 roku, tzw. Project Ubin, to wspólne działanie na rzecz wykorzystania łańcucha bloków do rozliczania i rozrachunku płatności oraz papierów wartościowych.

W czerwcu 2019 roku Chiński Bank Centralny miał podobno dążyć do tego, by wypuścić cyfrowego juana przed Librą. Podczas gdy chińskie CBDC jest rzekomo testowane już w niektórych miastach, to eksperci są przekonani, że Chiny mogą uruchomić swój cyfrowy juan, nie zauważając na inne przeciwności.

W połowie czerwca ogłoszono, że Chiny planują wydać również walutę cyfrową Azji Wschodniej, po to by uzyskać większą niezależność od dolara amerykańskiego. Planowana waluta cyfrowa zawiera podobno zbiór walut regionalnych, takich jak chiński juan, japoński jen, południowo-koreański won, czy dolar hongkoński.

  • Peter Schiff zgadza się z FED ws. Bitcoina:

Ekonomista, komentator finansowy i zwolennik złota Peter Schiff po raz kolejny „ugryzł” Bitcoina w tweecie, nazywając go w zasadzie walutą fiat, taką jak np. dolar amerykański, popierając tym samym stanowisko FED.

FED ma rację ws. Bitcoina. Kategoryzuje go według fiat, w przeciwieństwie do złota, które ma prawdziwą wartość. Nie widzi niczego nowego w Bitcoinach, tylko w sposobie, w jaki jest wymieniany. W miarę utraty zaufania zarówno do tradycyjnego pieniądza, jak i kryptowalut, oszczędzający powrócą do złota.

– napisał na Twitterze.

Liberty Street Economics, blog prowadzony przez Bank Rezerw Federalnych w Nowym Jorku, stwierdził, że Bitcoiny i inne kryptowaluty to po prostu gotówka w innej formie, a nie „nowy rodzaj pieniądza”, jak twierdzi przemysł kryptograficzny. W artykule wskazano na różnicę między samymi pieniędzmi a sposobem, w jaki ludzie dokonują transakcji lub wykorzystują je.

Możliwość dokonywania elektronicznych wymian bez zaufanego podmiotu – cecha charakterystyczna Bitcoin – jest całkowicie nowa. Bitcoin nie jest nową klasą pieniądza,jest nowym rodzajem mechanizmu giełdy, a ten typ mechanizmu może obsługiwać różne formy pieniądza, a także inne rodzaje aktywów.

– czytamy we wpisie.

Po wielu komentarzach na ten temat, Peter Schiff stał się znany w przestrzeni kryptograficznej jako ktoś, kto każdego dnia podejmuje temat, jego zdaniem wyższości złota nad kryptografią. W kwietniu 2020 roku, ekonomista prognozował również gwałtowny wzrost cen złota i gwałtowny spadek wartości Bitcoinów w nadchodzących latach. W marcu nazwał także „głupcami” inwestujących w Bitcoiny.

  • BitBank o sytuacji XRP w Japonii:

Japońscy inwestorzy kryptowalutowi są znani z silnego wspierania XRP. Rzeczywiście, w pewnym momencie w Japonii XRP był bardziej popularny niż Bitcoin. Jednak oficjalne dane z Japan Virtual and Crypto Assets Exchange Association (JVCEA), organizacji samoregulacyjnej zatwierdzonej przez Financial Services Agency (FSA), pokazują, że XRP traci zaufanie w Japonii.

Widzieliśmy już, jak „armia XRP” kurczy się w regionie anglojęzycznym. W miarę utrzymywania się zastoju cenowego XRP to samo dzieje się na rynku japońskim.  W dniu dzisiejszym Yuya Hasegawa, analityk rynku w licencjonowanej przez FSA giełdzie kryptograficznej BitBank, przeanalizował, czy XRP kiedykolwiek odzyska tron.

W grudniu 2018 roku, miesięczna dominacja XRP wyniosła 51,36%, a Bitcoina 34,5%. W najnowszych danych dostępnych od lutego 2020 roku, dominacja XRP wyniosła 27,54%, a Bitcoina 51,74%. Hasegawa wyjaśnia, że jednym z powodów, może być różnica cen. Od stycznia 2019 roku cena Bitcoinów wzrosła o 152,79%, a XRP zyskał tylko 16,81%.

Hasegawa sugeruje również, że XRP nie ma znaczącej narracji w regionie:

Rajd na rynku kryptowalut w 2019 roku, był częściowo napędzany opowieścią o„ bezpiecznej przystani ”związaną z Bitcoinami, a rajd w styczniu 2020 roku, był również zabezpieczony przed ryzykiem geopolitycznym i oczekiwaniami dotyczącymi wielu halvingów zaplanowanych na wiosnę (ponownie, mocno powiązane do Bitcoinów). Ethereum odnotowało również wysoką miesięczną wartość handlową, ale historycznie ma wysoką korelację z Bitcoinami i oczekuje się, że przejdzie poważną aktualizację sieci, Serenity, w trzecim kwartale tego roku. Dlatego w pewnym sensie popularne trendy, które prowadził rynek przez ostatni rok, nie faworyzował XRP firmy Ripple.

Hasegawa wierzy, że XRP będzie nadal walczyć w krótkim okresie, zauważając, że „uwaga rynku prawdopodobnie będzie skupiona na Bitcoinach i Ethereum, z uwagi na obecną globalną sytuację gospodarczą i finansową oraz aktualizację Serenity, która pojawi się w trzecim kwartale” . W dłuższej perspektywie oczekuje, że popyt na XRP powróci, gdy zacznie się „nowa normalna” era COVID-19:

Ponieważ ruchy transgraniczne są ściśle ograniczone, popyt na płatności transgraniczne i przekazy pieniężne ma szansę wzrosnąć. Emitent XRP, Ripple, ma już skalowalną infrastrukturę do wdrażania szybkich i tanich przelewów transgranicznych, a przypadki użycia są powoli rosnące, w niektórych częściach świata.

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Na chwilę obecną wszystkie topowe krypto widnieją na giełdach w kolorze czerwonym. Korekty notują Bitcoin o -0,80%, Ethereum o -0,23%, XRP o -1,00%, Bitcoin Cash o -1,63% i Bitcoin SV o -0,80%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 263.5 mld dolarów, a całkowity obrót 60.8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button