News

#1135 Newsy z dnia 17.09.2020

Z czwartkowych wydarzeń: Wirex ogłasza kartę krypto z obsługą Mastercard; Rośnie liczba bankomatów Bitcoina na całym świecie; Booth: Bitcoin to łódź ratunkowa; Stany Zjednoczone nasilają działania przeciwko oszustom krypto; Nowy token UNI rozchodzi się jak ciepłe bułeczki; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Wirex ogłasza kartę krypto z obsługą Mastercard:

Wirex, pierwsza platforma kryptowalutowa, której zostanie przyznane członkostwo w Mastercard – wyda nową kartę wielowalutową. Wirex jest londyńskim procesorem płatności kryptograficznych i jest regulowany przez brytyjski Financial Conduct Authority, z licencją na wydawanie kart kryptograficznych w Europie. Wielowalutowa karta Wirex będzie obsługiwana przez Mastercard i połączona z 19 kontami kryptowalutowymi i walutowymi w aplikacji Wirex. Oficjalna data premiery nie została jeszcze ogłoszona.

Aby zachęcić do korzystania z kryptowaluty do codziennych płatności, firma aktualizuje również swój istniejący program nagród „Cryptoback”, który do tej pory nagradzał użytkowników kwotą do 1,5% zwrotu w Bitcoinach za każdą transakcję w sklepie.

Od teraz nagrody będą wynosić do 2% online i w sklepie, oraz do 6% na rodzimym saldzie Wirex rocznie. Przed ofertą Mastercard Wirex wprowadza również kilka innych nowych funkcji, opierając się na partnerstwie z firmą LHV zajmującą się rozwiązaniami płatniczymi.

W Europejskim Obszarze Gospodarczym nowe funkcje, które są już dostępne, obejmują obsługę pięciu nowych walut w tym m.in. polskiego złotego. Na początku tego roku platforma trafiła do ponad trzech milionów aktywnych użytkowników, odnotowując adopcję wśród bardziej popularnych użytkowników, „którzy nie są typowo zagorzałymi użytkownikami kryptowalut”. Usługa Wirex umożliwia użytkownikom w 130 krajach wydawanie kryptowalut i walut fiducjarnych za pomocą istniejącej dedykowanej karty Visa i aplikacji mobilnej.

Oznaki pogłębiającej się integracji między światem plastiku i kryptowalut są silne, a zarówno Mastercard, jak i Visa nadal nawiązują współpracę z czołowymi firmami kryptowalutowymi.

Karta Coinbase była pierwszą fizyczną kartą kryptograficzną, która została wydana na rynku amerykańskim i obsługiwała sieci płatnicze Visa i Mastercard. W tym roku Mastercard aktywnie poszukiwał giełd kryptowalut i dostawców usług płatniczych, aby dołączyć do niedawno rozszerzonego programu kart krypto.

Tego lata zarys podejścia Visa do walut cyfrowych potwierdził, że kryptowaluta stała się „koncepcją, która zyskuje na popularności poza fintechami”

  • Rośnie liczba bankomatów Bitcoina na całym świecie:

W 2020 roku nastąpił gwałtowny wzrost liczby bankomatów obsługujących monety cyfrowe. W chwili obecnej całkowita liczba bitomatów przekroczyła 10.000 na całym świecie.

Według norweskiej firmy świadczącej usługi finansowe AksjeBloggen, liczba bankomatów Bitcoin (BTM) wzrosła w ubiegłym roku o 87% z 5.336 zarejestrowanych we wrześniu 2019 roku. Tylko w 2020 roku dodano prawie 3.900 nowych bankomatów. Monitorowanie zasobu CoinATMRadar pokazuje, że obecnie w 71 krajach jest 10.014 bankomatów, które umożliwiają użytkownikom kupowanie i sprzedawanie Bitcoinów i altcoinów za gotówkę.

W 2020 roku nastąpił gwałtowny wzrost liczby bankomatów obsługujących monety cyfrowe. 3885 nowych BTM [otwartych] na całym świecie w okresie od stycznia do września oznacza 67% wzrost w ciągu dziewięciu miesięcy.

– stwierdza raport AksjeBloggen.

Obecnie Stany Zjednoczone przodują na światowym rynku ze znaczną przewagą, z ponad 7.800 BTM. Kanada zajmuje drugie miejsce z 869 maszynami. W zależności od urządzenia, posiadacze krypto mogą zakupić i wycofać m.in. Bitcoin, Ethereum, XRP i inne.

Jednak adopcja nie rośnie wszędzie. Dane CoinATMRadar pokazują, że Austria była jednym z nielicznych krajów, w których odnotowano ujemny wzrost liczby instalacji od 2019 roku. Obecnie kraj ten ma 149 BTM, w porównaniu z 244 we wrześniu 2019 roku. Spadek ten może być związany z atmosferą regulacyjną, a mianowicie z nowymi regulacjami w sąsiednich Niemczech , które mają zaledwie 27 BTM. Właściciele maszyn są teraz zobowiązani do uzyskania licencji od krajowego organu nadzoru finansowego, BaFin, na prowadzenie działalności. Niemieckie firmy mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności za nielicencjonowane bankomaty Bitcoin na ich terenie, niezależnie od tego, kto jest ich właścicielem.

  • Booth: Bitcoin to łódź ratunkowa:

Znany przedsiębiorca i autor Jeff Booth poparł Bitcoin jako inwestycję „konieczną” w czasach, gdy banki centralne zaostrzają eskalację problemu zadłużenia. Komentarze pojawiły się na Twitterze w wątku omawiającym pogląd, że banki centralne uważają, że mogą w jakiś sposób uniknąć ogromnego problemu zadłużenia, wykładniczo zwiększając zadłużenie.

Autor książki The Price of Tomorrow, Jeff Booth wskazał, że jeszcze zanim pandemia COVID-19 dodała oliwę do ognia, globalny dług wynosił 250 bilionów dolarów w światowej gospodarce o wartości około 88 bilionów dolarów, z czego 185 bilionów dolarów to dług dodany w ciągu ostatnich 20 lat. Według usdebtclock.org, Stany Zjednoczone zajmują pierwsze miejsce na liście długu publicznego z ponad 10% globalnego całkowitego zadłużenia i stale rosnącą kwotą 26.7 biliona dolarów.

Odprężenie w jakiejkolwiek formie będzie brutalne.

– przewidział.

Booth uważa, że jedyne dwie możliwości, jakie pozostały, są ponure. Pierwsza to niewypłacalność rządu w sprawie globalnego zadłużenia w wyniku depresji deflacyjnej, która oznaczałaby załamanie się systemu bankowego, lub niewypłacalność w wyniku hiperinflacji, która wydaje się zaczynać już od masowego drukowania pieniędzy.

Kontynuując tę narrację, Booth dodał:

Moim skromnym zdaniem Bitcoin jest koniecznością. Nie tylko ze względu na swoje bogactwo, ale także jako łódź ratunkowa.

Komentarze pojawiają się w środowisku inflacyjnym. Pod koniec sierpnia prezes Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell ogłosił, że bank centralny nie będzie już traktował inflacji jako głównego zagrożenia dla wzrostu gospodarczego. W środę zaś ujawnił, że rząd Fed zdecydował, iż krótkoterminowe stopy procentowe pozostaną na poziomie 0% –0,25%  przez najbliższe lata, podczas gdy inflacja może przekroczyć próg 2%, jeśli zostanie to uznane za konieczne.

Fed, podobnie jak większość banków centralnych, ma swobodę w zakresie zmiany słupków dotyczących tego, jakie stopy inflacji uważają za akceptowalne i niedopuszczalne. Obejmuje to możliwość drukowania bilionów dolarów w imię środków stymulacyjnych. Rządy muszą zasadniczo zdegradować swoje waluty, aby podważyć dług, który stworzyły.

Jeff Booth jest jednym z wielu zwolenników Bitcoina, zwracających uwagę na aktualne problemy bankowe, które wydają się odzwierciedlać to, co wydarzyło się w 2008 roku. Jego książka The Price of Tomorrow jest ostrym ostrzeżeniem o dwóch niebezpiecznych trendach gospodarczych, które jego zdaniem są w dużej mierze ignorowane. Twierdzi, że technologia i deflacja cen spowodują trwałe i powszechne bezrobocie, podczas gdy światową gospodarkę wspiera niestabilna góra długu. Mając to na uwadze, Bitcoin może być jedną z niewielu pozostałych dostępnych „łodzi ratunkowych”.

  • Stany Zjednoczone nasilają działania przeciwko oszustom krypto:

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosił sankcje przeciwko dwóm Rosjanom oraz aresztowanie dwóch Malezyjczyków za oddzielne siedmiocyfrowe oszustwa kryptograficzne.

16 września Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych oraz Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu ogłosiły, że nałożyły sankcje na dwóch obywateli Rosji, którzy wykorzystali wyrafinowaną kampanię phishingową do kradzieży co najmniej 16.8 mln dolarów od klientów trzech giełd krypto w 2017 i 2018 roku, w tym dwóch w Stanach Zjednoczonych.

Danil Potekhin i Dmitrii Karasavidi, stworzyli wiele stron internetowych podszywających się pod legalne giełdy kryptowalut, aby ukraść dane logowania niczego niepodejrzewającym ofiarom. Stało się to zanim użyli zweryfikowanych kont przy pomocy skradzionych tożsamości, aby przenieść aktywa kryptograficzne przez różnych pośredników i przeprowadzić programy pompowania i zrzutu, których celem są altcoiny o niskiej kapitalizacji rynkowej.

Osoby, które zarządzały tym planem, oszukały amerykańskich obywateli, firmy i inne osoby, kradnąc wirtualną walutę z ich kont. Departament Skarbu będzie nadal korzystał z naszych władz w celu zwalczania cyberprzestępców i nadal będzie zaangażowany w bezpieczne korzystanie z nowych technologii w sektorze finansowym.

– powiedział sekretarz skarbu Steven Mnuchin.

Tego samego dnia Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosił, że w Malezji aresztowano dwóch hakerów w związku z kampaniami hakerskimi skierowanymi do ponad 100 firm, uniwersytetów, rządów i organizacji non-profit na całym świecie.

Wspomnianym w artykule oszustom grozi kara do 77 lat więzienia. Pięciu obywateli Chin nadal przebywa na wolności, w tym jedna osoba, która twierdzi, że ma powiązania z chińskim Ministerstwem Bezpieczeństwa Państwowego. Grupa spenetrowała infrastrukturę komputerową, aby ukraść kod źródłowy i inne zastrzeżone informacje biznesowe, dane kont klientów oraz aby uruchomić programy ransomware i cryptojacking. David Bowdich, zastępca dyrektora FBI, stwierdził:

Dzisiejsze ogłoszenie pokazuje konsekwencje, jakie napotykają hakerzy w Chinach, ale jest również przypomnieniem dla tych, którzy nadal stosują złośliwe taktyki cybernetyczne, że wykorzystamy każde narzędzie, jakie mamy do wymierzania sprawiedliwości.

Akt oskarżenia wymierzony w Malezyjczyków został odpieczętowany w zeszłym miesiącu, podczas gdy akty oskarżenia wobec chińskich hakerów zostały otwarte w sierpniu 2019 i sierpniu 2020 roku.

  • Nowy token UNI rozchodzi się jak ciepłe bułeczki:

Uniswap stawia czoła SUSHI, wprowadzając na rynek nowy governance token UNI. Wydarzenie ożywiło aktywność ponad 13 000 użytkowników DeFi.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dziś na giełdach dominuje kolor zielony wśród czołowych krypto. Wzrosty notujemy po stronie Ethereum o 3,94%, XRP o 2,81%, Polkadot o 5,07% i Bitcoin Cash o 0,51%. Korektę notuje Bitcoin o -0,46% i Chainlink o -2,81%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 349 mld dolarów, a całkowity obrót 98.2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.combithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button