News

#1156 Newsy z dnia 08.10.2020

Z czwartkowych wydarzeń: Solana uruchomi zdecentralizowany most dla tokenów ERC-20; Kapitalizacja rynkowa DeFi spadła o 25% w jeden dzień; Hakerzy z Bitfinex przenoszą tysiące BTC; Dyrektor z Morgan Stanley dołącza do Gemini; Arthur Hayes nie jest już CEO BitMEX-a; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Solana uruchomi zdecentralizowany most dla tokenów ERC-20:

Solana, platforma inteligentnych kontraktów, która niedawno znalazła się w centrum uwagi dzięki Serum FTX, ogłosiła nadchodzącą wersję tego, co według niej jest zdecentralizowanym mostem dla tokenów Ethereum ERC-20. Most o nazwie Wormhole, pozwoliłby użytkownikom przenosić wartości między różnymi łańcuchami bloków, zamieniając tokeny ERC-20 w odpowiadający im standard SPL firmy Solana.

Wormhole jest obecnie kontrolowany przez Kudelski, dużą szwajcarską firmę ochroniarską. Anatoly Yakovenko, dyrektor generalny Solany, powiedział, że premiera ma się ukazać pod koniec października. Beta mostu zostanie udostępniona deweloperom podczas hackathonu 28 października, a pełna wersja zostanie wydana wkrótce potem.

Wormhole korzysta z zestawu „strażników” wybranych z istniejących walidatorów Solany w sieci weryfikacji stawki. Firma wyjaśniła, że Wormhole to sieć Proof of Authority. Strażnicy są odpowiedzialni za odczyt danych z obu blockchain oraz weryfikację poprawności działania mostu. Kiedy dwie trzecie walidatorów podpisze poprawność konkretnej transakcji, inteligentne kontrakty po obu stronach wybijają i spalają odpowiednie kwoty tokena, aby uruchomić transfer.

Wygląda na to, że system działa w podobny sposób do mostowania federacyjnego widocznego na łańcuchach bocznych Bitcoin, takich jak Liquid lub RSK. Jednak strażnicy nie wydają się być bezpośrednimi opiekunami aktywów. Węzły tunelu czasoprzestrzennego są w stanie zdecydować o nowym zestawie strażników, który według firmy jest „ustanowiony z systemem zarządzania poza łańcuchem”.

Yakovenko dodał, że „Wormhole to tylko krok pierwszy”. Zespół pracuje nad równoległą implementacją, która obejmowałaby lekkich klientów na łańcuchu, co mogłoby wyeliminować potrzebę stosowania dowolnego typu walidatora betonu.

Te różne mosty wymagają kompromisów między szybkością budowy, szybkością użytkownika, kosztami i decentralizacją, ale można je połączyć, aby uzyskać to, co najlepsze z obu światów.

– wyjaśnił.

Solana jest obecnie domem dla Serum, zdecentralizowanej giełdy opartej na księdze zamówień opracowanej przez FTX. Do tej pory płynność Ethereum mogła dotrzeć do Solany tylko za pośrednictwem usługi pakowania FTX. Wormhole dodałby kolejną opcję dla handlowców, którzy chcieliby używać Serum i innych protokołów.

Yakovenko wymienił też kilka innych protokołów DeFi, które są obecnie tworzone na Solanie, w tym Stardust, Terra, Ramp DeFi, Anchor i REN.

Solana twierdzi, że prędkość przekracza 50.000 transakcji na sekundę, co jest osiągalne dzięki wariacji algorytmu praktycznej bizantyjskiej tolerancji błędów, widocznej w łańcuchach bloków, takich jak NEO. Podstawową ideą architektury jest sieć, która jest co najmniej tak szybka jak pojedynczy węzeł, co oznacza eliminację wąskich gardeł przepustowości, które często ograniczają skalowalność w innych łańcuchach. Pozwala to na silną równoległość oprogramowania węzła blockchain, w przeciwieństwie do wielu innych łańcuchów, które nie wykorzystują możliwości wielowątkowości dzisiejszego sprzętu.

  • Kapitalizacja rynkowa DeFi spadła o 25% w jeden dzień:

Bańka zdecentralizowanych finansów nadal leci w dół, a firma Sentiment, zajmująca się danymi rynkowymi kryptowalut, mówi o 25% załamaniu kapitalizacji rynkowej aktywów DeFi tylko wczoraj.

W poście na blogu opublikowanym 8 października Santiment oszacował, że dzienny wolumen obrotu tokenami DeFi spadł łącznie o 30%, podczas gdy niedawni liderzy rynku Sushi, Uniswap i Yearn Finance są jednymi z najbardziej dotkniętych cotygodniowymi stratami, które wynoszą odpowiednio 51%, 38% i 31%.

Rynek kryptowalut został pochłonięty przez morze czerwieni w tym tygodniu, a większość blue chipów DeFi odnotowała dwucyfrowe straty w ciągu ostatnich 7 dni.

Pomimo zauważenia, że krypto-Twitter już dobitnie ogłosił śmierć całego eksperymentu DeFi, Santiment twierdzi, że zidentyfikował aktywność „akumulacji wielorybów” mającą miejsce wokół kilku aktywów DeFi, w tym Synthetix. Santiment zauważył również, że łączna wartość aktywów DeFi w momencie ich ostatniego przeniesienia na blockchain MVRV spadła do najniższego w historii poziomu, co „wskazuje na niedowartościowanie” przy obecnych poziomach cen.

Niedawno uruchomione indeksy DeFi spadły do rekordowego poziomu w zeszłym tygodniu, a indeks DeFi Composite Index Binance Futures spadł wczoraj o 20%. Łącznie indeks spadł o 63% od pierwszego dnia obrotu pod koniec sierpnia. Indeks DPI TokenSet również stracił wczoraj 20%, spadając do rekordowo niskiego poziomu 71 dolarów, odnotowując blisko 50% korektę od czasu uruchomienia cztery tygodnie temu.

  • Hakerzy z Bitfinex przenoszą tysiące BTC:

Bitcoiny skradzione z giełdy kryptowalut Bitfinex w 2016 roku, znów są w ruchu. Obserwujemy obecnie jak hakerzy przenoszą kolejną ogromną partię środków do nieznanych portfeli.

Według danych z usługi śledzenia transakcji kryptograficznych Whale Alert, hakerzy Bitfinex przenieśli 8 października ponad 4.6 mln dolarów w skradzionych BTC. Środki te zostały wysłane do nieznanych portfeli w dwóch oddzielnych transakcjach o wartości 435 BTC i 8 BTC.

Według Whale Alert, hakerzy Bitfinex już wcześniej, bo 7 października, zrealizowali siedem kolejnych podobnych transakcji o łącznej wartości 2.900 Bitcoinów, czyli 26.4 mln dolarów. W związku z tym w tym tygodniu hakerzy przesłali około 2,4% z łącznej liczby 120.000 BTC skradzionych przez nich w 2016 roku.

Hakerzy Bitfinex przenosili tysiące skradzionych BTC w ciągu 2020 roku. Podczas transakcji w lipcu 2020 roku hakerzy przenieśli 3.503 Bitcoiny o wartości około 39 mln dolarów.

Według obliczeń opartych na danych Whale Alert, hakerzy Bitfinex przenieśli łącznie około 8.600 Bitcoinów do nieznanych portfeli w 2020 roku. Kwota ta jest warta około 88.6 mln dolarów w momencie zakończenia transakcji. Kwota skradzionego BTC z Bitfinex była równa 72 mln dolarów w momencie hacku w sierpniu 2016 roku.

Założona w 2012 roku Bitfinex jest jedną z największych na świecie firm kryptowalutowych i jest częścią 10 największych giełd kryptowalut pod względem dziennego wolumenu obrotu, według Coin360.

  • Dyrektor z Morgan Stanley dołącza do Gemini:

Amerykańska giełda kryptowalut Gemini rozszerza działalność firmy w regionie Azji i Pacyfiku, zatrudniając nowego pracownika, znanego w świecie krypto. Andy Meehan, były dyrektor w dużym amerykańskim banku inwestycyjnym Morgan Stanley, dołączył do Gemini jako dyrektor ds. Zgodności w regionie APAC.

Ogłaszając wiadomości, kierownictwo Gemini zauważyło, że Meehan będzie współpracować z regulatorami w celu promowania inteligentnych przepisów, które napędzają adopcję.

Były szef działu prawnego Morgan Stanley ds. Globalnych przestępstw finansowych w regionie APAC, Meehan będzie teraz kształtować strategię, produkty i operacje Gemini w regionie. Nowy CCO Gemini będzie miał siedzibę w Singapurze i będzie podlegał bezpośrednio nowemu dyrektorowi zarządzającemu Gemini w regionie APAC, Jeremy’emu Ng.

Przedstawiciele Gemini powiedzieli, że region APAC nadal jest kluczowym projektem dla firmy, przypominającym ubieganie się o licencję w Monetary Authority of Singapore na podstawie ustawy o usługach płatniczych z 2019 roku, na początku tego roku.

Koncentracja Gemini w Azji Południowo-Wschodniej wynika ze znaczących zmian regulacyjnych w Singapurze. Cameron Winklevoss, prezes i współzałożyciel Gemini, wcześniej z zadowoleniem przyjął postęp w lokalnych przepisach dotyczących kryptowalut, twierdząc, że MAS opracował „przemyślaną regulację, która toruje drogę do dalszej adopcji i innowacji”.

Gemini rozszerza się na nowe jurysdykcje na całym świecie,  gdzie ostatnio uruchomiła swoje usługi w Wielkiej Brytanii, pod koniec września 2020 roku.

  • Arthur Hayes nie jest już CEO BitMEX-a:

Struktury zarządcze BitMEX ulegają od dzisiaj zmianie na tydzień po zarzutach ze strony władz USA. Tym samym, Arthur Hayes nie jest już CEO giełdy.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejna doba przynosi nam wzrosty wszystkich najpopularniejszych kryptowalut. W górę poszedl Bitcoin o 2,81%, Ethereum o 3,03%, XRP o 0,85%, Bitcoin Cash o 5,57%, Polkadot o 7,93% i Chainlink o 6,23%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 344.9 mld dolarów, a całkowity obrót 115.8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.combithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button