News

#1210 Newsy z dnia 01.12.2020

Z wtorkowych wydarzeń: Libra zmienia nazwę na Diem; Korea Płd. opóźni nowe podatki od kryptowalut do 2022 r.; Armia Wenezueli zaczyna wydobywać Bitcoiny, aby związać koniec z końcem; Władze wyłączają prąd dla górników Bitcoina w chińskiej prowincji; Sieć Ethereum 2.0 wystartowała; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Libra zmienia nazwę na Diem:

Zgodnie z dzisiejszym komunikatem prasowym Stowarzyszenie Libra zmienia nazwę na Stowarzyszenie Diem.

Decyzja o zmianie prawdopodobnie została podjęta w nadziei na zostawienie za sobą PR Libry. Facebook początkowo ogłosił swojego planowanego globalnego stablecoina Libra w czerwcu ubiegłego roku, co wywołało natychmiastową wrzawę ze strony organów regulacyjnych. Zaangażowanie Facebooka okazało się szczególnie kontrowersyjne.

Nowa nazwa używa łaciny na określenie dnia, jak w „carpe diem”. Komunikat prasowy Stowarzyszenia po ogłoszeniu jednoznacznie nawiązuje do potrzeby zmiany narracji na temat projektu:

Zmieniając się teraz na nazwę 'Diem’, która oznacza nowy dzień dla projektu, Stowarzyszenie Diem będzie nadal realizować misję budowania bezpiecznego, pewnego i zgodnego systemu płatności, który wzmocni pozycję ludzi i firm na całym świecie.

– czytamy.

W zeszłym tygodniu Stowarzyszenie Libra ogłosiło, że zamierza wypuścić w styczniu wersję Libry powiązaną z dolarem. Był to sposób na uspokojenie organów regulacyjnych w USA, które nie czuły się komfortowo, pozwalając stowarzyszeniu mieć pełną kontrolę nad „koszykiem walut” zaproponowanym w pierwotnym projekcie.

Cieszymy się, że możemy przedstawić Diem – nową nazwę, która sygnalizuje rosnącą dojrzałość i niezależność projektu.

– powiedział Stuart Levey, dyrektor generalny Diem Association.

  • Korea Płd. opóźni nowe podatki od kryptowalut do 2022 r.:

Rząd Korei Południowej oficjalnie odroczył nowy system podatkowy dotyczący zysków z kryptowalut do 2022 r.

Zgodnie z Yonhap komisja planowania i finansów zgromadzenia narodowego Korei Południowej przyjęła poprawki do przepisów podatkowych, zgodnie z którymi nowy system podatkowy dotyczący kryptowalut wejdzie w życie w styczniu 2022 r.

25 listopada ustawodawca zasugerował opóźnienie przyjęcia reguły podatku dochodowego od kryptowalut do 1 stycznia 2022 roku zamiast do października 2021 roku.

Decyzja zapewni lokalnym firmom kryptograficznym więcej czasu na dostosowanie się do nowych przepisów podatkowych. Nowo przyjęte poprawki stanowią, że inwestorzy w Korei Południowej płacą 20% stawkę podatku od zysków z handlu kryptowalutami powyżej 2,5 mln wonów (2.260 dolarów) rocznie. Władze koreańskie po raz pierwszy sfinalizowały stawkę podatku w lipcu 2020 r. 

Odroczenie wprowadzenia nowego podatku od kryptowalut w Korei Południowej jest odpowiedzią na wysiłki lokalnych zwolenników kryptowalut. W październiku Koreańskie Stowarzyszenie Blockchain zwróciło się do rządu o opóźnienie wdrożenia nowych ram podatkowych do 2023 r. Stowarzyszenie nie stwierdziło jasno, że sprzeciwia się 20% stawce podatku, ale argumentowało, że lokalne firmy kryptograficzne potrzebują rozsądnego czasu na przygotowanie się do przepisów.

  • Armia Wenezueli zaczyna wydobywać Bitcoiny, aby związać koniec z końcem:

Reżim Nicolása Maduro kontynuuje opieranie się na kryptowalutach, aby utrzymać ekonomiczną wypłacalność.

Za pośrednictwem Instagrama brygada inżynieryjna armii wenezuelskiej zainaugurowała nowe „Centrum produkcji zasobów cyfrowych Boliwariańskiej Armii Wenezueli”. Jak pokazuje nagranie, w centrum znajdują się różne koparki ASIC używane do łamania algorytmów proof-of-work.

Nową operację wydobywczą przedstawił Generał Lenin Herrera. Mówił, iż deklarowanym celem operacji wydobywczej jest „wzmocnienie i samowystarczalność naszych jednostek Armii Boliwariańskiej”, dodając później, że centra wydobywcze będą generować „niemożliwe do zablokowania źródła dochodu” i alternatywę dla „systemu zaufania blokowanego i kontrolowanego przez interesy kolonialne”, odnosząc się do Stanów Zjednoczonych, które nałożyły sankcje na wielu współpracowników reżimu Maduro.

W ostatnich miesiącach w Wenezueli odnotowano historyczną inflację, kiedy ceny ropy spadły, a zawirowania polityczne zbierały swoje żniwo jeszcze przed COVID-19.

Zgodnie z wrześniowymi doniesieniami, Maduro zaproponował wykorzystanie kryptowalut w celu uniknięcia sankcji i uzyskania dostępu do finansowania od międzynarodowych sojuszników.

Zamiary te nie są nowe. Administracja Maduro posunęła się nawet do uruchomienia i promocji własnej kryptowaluty Petro, która odniosła ograniczony sukces.

Z drugiej strony, wojsko amerykańskie również uważnie obserwuje kryptowalutę Wenezueli. Niedawno admirał Craig Stephen Faller odniósł się do wykorzystywania kryptowalut przez Maduro i posunął się nawet do powiązania ich użycia z handlem narkotykami i terroryzmem, dodając, że siły zbrojne pilnują wszystkich takich operacji.

  • Władze wyłączają prąd dla górników Bitcoina w chińskiej prowincji:

Lokalne źródła podają, że władze miasta Baoshan w chińskiej prowincji Yunnan nasilają wysiłki w celu rozprawienia się z górnikami Bitcoina, nakazując producentom energii elektrycznej zaprzestanie dostarczania energii miejskim górnikom.

Chiński reporter kryptowalut Colin Wu napisał na Twitterze, że kilku górników poinformowało go o zakazie, udostępniając zeskanowane kopie oficjalnych dokumentów wydanych producentom energii.

Jednak Wu dodał, że zakaz był prawdopodobnie spowodowany lokalnymi „interesami gospodarczymi” i nie wskazuje na chęć zaprzestania wydobywania kryptowalut ze strony Pekinu:

Nie ma potrzeby przeceniania skutków tego incydentu. Stosunek chińskich lokalnych firm energetycznych do wydobywania kryptowalut często się zmienia. Jest to bardziej żądanie interesów gospodarczych niż nacisku politycznego.

– mówi.

Wydaje się, że zakaz zbiegł się z 24-godzinnym spadkiem globalnego wskaźnika hashowania o około 10% ze 140 EX / s do 125 EX / s, chociaż korelacja jest daleka od związku przyczynowego.

Według Wskaźnika Zużycia Energii Elektrycznej Bitcoina Uniwersytetu Cambridge, Junnan był czwartym co do wielkości regionem Chin pod względem wskaźnika hashowania, zaraz za Xinjianem, Syczuanem i Mongolią Wewnętrzną. Junnan reprezentował wówczas 5,42% światowego wskaźnika – plasując go wyżej niż wszystkie kraje z wyjątkiem Chin, Stanów Zjednoczonych, Rosji i Kazachstanu.

W czerwcu Wu poinformował, że rząd Yunnan nakazał zamknięcie 64 nieautoryzowanych operacji wydobywczych, w tym siedmiu, które wciąż były w budowie. Rząd powołał się na unikanie płacenia podatków i ryzyko związane z bezpieczeństwem, w tym sposób podłączenia kopalni do lokalnych elektrowni wodnych.

  • Sieć Ethereum 2.0 wystartowała:

Zgodnie z informacjami na stronie Beaconcha.in, pierwsza część nowej odsłony ETH opartej of proof-of-stake (PoS) wystartowała kilka godzin temu. Oficjalnie więc doczekaliśmy już startu Ethereum 2.0.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się korektami. Bitcoin notuje spadek o 3,3%, Ethereum o 3,2%, XRP o 5,9%, Litecoin o 0,4%, Bitcoin Cash o 6,8% a Chainlink o 4,5%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 574 mld dolarów, a całkowity obrót 189.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button