News

#1262 Newsy z dnia 22.01.2021

Z piątkowych wydarzeń: Bank Rozrachunków Międzynarodowych buduje platformę rozliczeniową CBDC; Górnicy borykają się z niedoborem chipów; Japońska policja kontynuuje dochodzenie w sprawie włamania do Coincheck; Giełda Papierów Wartościowych w Singapurze usprawni procesy handlowe dzięki Blockchain; Bitcoin | Dump centralnie sterowany?; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Bank Rozrachunków Międzynarodowych buduje platformę rozliczeniową CBDC:

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) przedstawił plany rozpoczęcia w tym roku różnych testów CBDC na całym świecie.

Badania CBDC zostały ogłoszone jako główny priorytet Centrum Innowacji Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BISIH) w 2021 roku.

Zgodnie ze swoim rocznym programem prac BISIH planuje „zbadać wykonalność szybszych i tańszych płatności transgranicznych” z wykorzystaniem walut cyfrowych banku centralnego. BISIH oświadczył również, że zbada prototypy „warstwowych architektur dystrybucji detalicznej CBDC” i rozproszonych rejestrów w celu emisji „tokenizowanych zielonych obligacji dla inwestorów detalicznych”.

Inicjatywy BIS będą napędzane przez Centra Innovation Hub w Hongkongu, Singapurze i Szwajcarii – które zostały utworzone we współpracy z lokalnymi bankami centralnymi.

Centrum BISIH w Singapurze otrzymało zadanie zbudowania „międzynarodowej platformy rozliczeniowej”, na której regulowane banki i firmy płatnicze mogą rozliczać transakcje przy użyciu różnych CBDC.

Centrum w Hongkongu będzie pracować nad projektem tokenizacji zielonych obligacji, oprócz budowy pomostu w celu ułatwienia transakcji walutowych za pomocą CBDC i zbadania różnych modeli emisji stablecoinów.

Szwajcarskie centrum BISIH ukończyło już dwie weryfikacje koncepcji, łącząc istniejące systemy płatności z próbnym rozliczaniem aktywów tokenizowanych przy użyciu hurtowego CBDC w ramach inicjatywy „Project Helvetia”.

Program ten pokazuje nasze zaangażowanie w zbadanie w najbardziej praktyczny sposób, jak najlepiej wykorzystać zmiany technologiczne z korzyścią dla banków centralnych i stworzyć dobra publiczne w celu wsparcia globalnego systemu finansowego.

– powiedział szef BISIH, Benoît Cœuré.

W listopadzie BIS zalecił „wbudowane” wymogi sprawozdawcze dla potencjalnych emitentów stablecoinów, opowiadając się za automatycznymi procesami wymiany danych między emitentami a organami regulacyjnymi.

  • Górnicy borykają się z niedoborem chipów:

Według agencji Reuters, niedobór chipów znacząco wpływa na łańcuch dystrybucji sprzętu do kopania Bitcoinów.

Rzeczywiście, Bitmain – jeden z głównych producentów koparek Bitcoina – wyprzedał swoje zapasy aż do sierpnia 2021 roku, zgodnie z informacjami na stronie internetowej firmy. Oprócz braku dostępności, platformy wydobywcze Bitmain są teraz sprzedawane po znacznie wyższych cenach.

Na przykład w listopadzie 2020 roku Antminer S19 był sprzedawany za 1.897 dolarów za sztukę. Obecnie cena tej samej koparki na stronie internetowej firmy wynosi 2.767 dolarów.

W rozmowie z Reuters Alex Ao, wiceprezes producenta półprzewodników Innosilicon, powiedział: „Nie ma wystarczającej liczby chipów, aby wspierać produkcję platform górniczych”.

Ta niewielka podaż jest podobno zbierana przez główne zakłady górnicze w Ameryce Północnej. W 2020 roku amerykańscy giganci górniczy, tacy jak Riot Blockchain, Bitfarms i Marathon, znacznie zwiększyli swoje zapasy dzięki ogromnym zakupom od Bitmain i rywalizującego MicroBT.

Rozszerzenia pojemności miały miejsce nawet wtedy, gdy Bitcoin przeszedł halving, w wyniku którego nagrody spadły o połowę. Tak więc, podczas gdy Chiny nadal dominują w globalnej dystrybucji hashrate, mining w Ameryce Północnej podobno „ogranicza podaż do Chin”.

Chińscy górnicy również doświadczyli ostatnio poważnych zakłóceń, w tym fali zamrożenia kart w 2020 r., która uniemożliwiła niektórym operacjom płacenie za energię elektryczną. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, władze chińskiej prowincji Junnan również odcięły zasilanie górnikom w regionie.

Mniejsze kopalnie są również narażone na wycofanie się z rynku. Wyższe ceny sprzętu, nawet w przypadku zestawów używanych, oprócz zmniejszonych nagród mogą znacząco wpłynąć na ich wyniki finansowe.

Już teraz inne branże uzależnione od półprzewodników zaczynają odczuwać skutki ciągłego niedoboru. Producenci samochodów, tacy jak Ford, ogłosili zamknięcie niektórych swoich fabryk.

  • Japońska policja kontynuuje dochodzenie w sprawie włamania do Coincheck:

Władze w Japonii podobno obrały za cel osoby fizyczne za ich domniemany udział w włamaniu do giełdy kryptowalut Coincheck w styczniu 2018 r.

Według dzisiejszej publikacji japońskiego serwisu Nikkei Asia, policja aresztowała lub skierowała około 30 osób w Japonii do lokalnej prokuratury z powodu ich roli w włamaniu do jednej z giełd kryptowalut w tym kraju. W styczniu 2018 r. hakerzy ukradli z Coincheck NEM o wartości około 534 mln dolarów, co było – i nadal jest – największym włamaniem do giełdy kryptowalut.

Nikkei Asia twierdzi, że według anonimowego źródła śledczy „prześledzili konta na konwencjonalnych giełdach kryptowalut, za pośrednictwem których dokonano konwersji zhakowanego NEM”, identyfikując 30 osób. Serwis informacyjny podał, że liczba tokenów NEM w sprawach dotyczących osób fizycznych może wynosić nawet 20 mld jenów – około 193 mln dolarów.

Od czasu ataków trzy lata temu śledczy zarzucili, że rosyjscy hakerzy mogli być częściowo odpowiedzialni za zainfekowanie wirusem komputerów osobistych pracowników Coincheck. Wirus mógł umożliwić hakerom przejęcie zainfekowanych komputerów i zdalną ich obsługę.

Do tej pory japońskie władze dokonały kilku aresztowań w związku z włamaniem. W marcu lokalna policja aresztowała dwóch mężczyzn, którzy rzekomo kupili część skradzionych NEM na rynku Darknet wkrótce po ataku. Według policji obaj znali pochodzenie funduszy, ale nadal zdecydowali się na zakup tokenów ze sporym rabatem.

  • Giełda Papierów Wartościowych w Singapurze usprawni procesy handlowe dzięki Blockchain:

Wykorzystanie technologii DLT może zwiększyć efektywność w wielu aspektach cyklu życia produktów finansowych, od notowań i emisji po rozliczenie transakcji.

Giełda Papierów Wartościowych w Singapurze, czyli SGX, ogłosiła wspólne przedsięwzięcie z firmą inwestycyjną Temasek mające na celu wykorzystanie DLT do usprawnienia emisji i obrotu produktami finansowymi notowanymi na jej platformie.

Według piątkowego raportu Nikkei Asia, początkowo będzie to dotyczyło obligacji, funduszy i zrównoważonych produktów finansowych, a w przyszłości może zostać rozszerzone na inne klasy aktywów, takie jak akcje.

SGX już wcześniej współpracowała z Temasek i bankowym gigantem HSBC w ramach testów z wykorzystaniem technologii Blockchain do emisji papierów wartościowych o stałym dochodzie. Pierwsze wyniki tej próby pojawiły się we wrześniu 2020 r., kiedy to wyemitowano 300 mln dolarów obligacji dla lokalnej firmy spożywczej i agrobiznesu Olam International.

Następnie za pośrednictwem systemu wyemitowano kolejne trzy obligacje o stałym dochodzie o łącznej wartości ponad 1 mld dolarów singapurskich (750 mln dolarów).

Dzisiejsze ogłoszenie formalizuje partnerstwo w tworzeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jednocześnie rozszerzając zakres poprzedniego procesu.

Jesteśmy bardzo podekscytowani, mogąc przenieść naszą działalność związaną z aktywami cyfrowymi na wyższy poziom we współpracy z Temasek.

– powiedział Lee Beng Hong – szef SGX ds.stałych dochodów, walut i towarów.

  • Bitcoin | Dump centralnie sterowany?:

Bitcoin mógł stać się ofiarą centralnie zaaranżowanej próby dumpu cenowego.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Po upływie doby na giełdach obserwujemy wyraźne wzrosty prawie całej czołówki kryptowalut. Jedyny spadek na poziomie 1,3% widzimy przy XRP. Bitcoin odnotował wzrost o 3,5%, Ethereum o 0,6%, Polkadot o 7,3%, Cardano o 4,7% a Litecoin o 4,2%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 939.5 mld dolarów, a całkowity obrót 166.9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz Adblocka

Prosimy wesprzyj nas, wyłączając Adblocka na btcpolska.com. Dzięki.