News

#263 Newsy z dnia 08.04.2018

Z niedzielnych wydarzeń: Polska społeczność kryptowalutowa łączy się; Kolumbijski kartel narkotykowy korzysta z banku w Skierniewicach; Miliarder sugeruje zainwestować 10% oszczędności w Bitcoina; Pozytywnie na giełdach.

• Polska społeczność kryptowalutowa łączy się:

Nowe prawo podatkowe, które umieściliśmy 5. kwietnia na łamach naszego portalu, zawarte w dokumencie „Skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC” wystawionym przez Ministerstwo Finansów, spotkało się z ogromną krytyką wśród społeczeństwa i uznawane jest przez ekspertów nawet za najbardziej niekorzystne prawo podatkowe na całym świecie.

Temat ten podjął również ekspert podatkowy, dr Sławomir Mentzen, który poprowadził obszerną transmisję na żywo na temat ustalonego prawa. Natomiast, prawdopodobnie najbardziej popularny polski YouTuber ze świata kryptowalut – Phil Konieczny – postanowił zebrać wielotysięczną społeczność w Polsce, aby sprzeciwiła się kontrowersyjnemu prawu:

Wspólnie ustalimy strategię (…) Mamy moralny obowiązek coś z tym zrobić (…) W rządzie jest tylko 400 osób. Nas jest 60-70 tyś. pokrzywdzonych osób – mówiąc brzydko, ale prawdziwie – wydymanych przez polski rząd. Proponuję się zjednoczyć i zrobić z tym porządek, ponieważ rząd podniósł rękę na kryptowaluty, a więc musimy się adekwatnie bronić.

– mówi Phil Konieczny podczas nagrania na YouTube.

Oczywiście, zawsze prawo będzie jednym sprzyjało bardziej, innym bardziej będzie doskwierać. Rzecz jednak w tym, że istnieją granice absurdów, które jak się dobrze przyjrzeć, zostają w przypadku nowego prawa, dość wyraźnie przekroczone…

Dziś, na swoim profilu, inicjator akcji umieścił post o aktualnej sytuacji i wielkości zaangażowania w nią innych YouTuberów i znanych osób z branży oraz polityki:

Jest z nami Crypto Daria, Bartek Stepecki, Mateusz Szaton, Szczepan Bentyn, Mike Satoshi, Encyklopedia Kryptowalut, Ptakun Damian Show, Kryptoholik. Od reszty Youtuberów nie ma odzewu mimo iż dostali wiele wiadomości… no cóż mam nadzieję, że jeszcze się odezwą, w końcu walczymy o wspólną sprawę a w jedności siła. Mamy wsparcie prawników oraz doradców podatkowych. Jest w naszej drużynie Pan Sławomir Mentzen, dostaliśmy tez wparcie partii WolnośćWiem też, że Kukiz15 wczoraj wniósł interpelacje w tej sprawie i jest po naszej stronie lecz nie mam kontaktu z żadnym z ich Polityków. Jeżeli macie jakiś kontakt do polityka Kukiz15 to napiszcie mi PM. Rozmawiamy też z Panem Jackiem Wilkiem aby walczyć wspólnie z nim poniważ też jest on po naszej stronie aczkolwiek wiem, że organizuje protest na własną rekę. Uważam, że w jedności siła i powinniśmy uderzyć Razem. Gdy każdy będzie organizował swój mini protest to nic z tego nie wyjdzie. Dlatego proszę abyście napisali do Pana Jacka Wilka Wiadomości na Twitterze by rozważył wspólną walkę z tym złodziejstwem. Temat podjeła też niezależnatelewizja, wrealu24. Pan Krzysztof Woźniak z kanalu wideoprezentacje też na ten temat zamierza nagrać film. Nasza akcja się cały czas rozrasta i dołącza do nas coraz więcej osób.

Phil Konieczny prosi osoby zainteresowane wspólnym działaniem o kontakt na Facebook, platformie Steemit lub na adres mailowy: philkcrypto@gmail.com.

• Kolumbijski kartel narkotykowy korzysta z banku w Skierniewicach: 

Pojawiły się informacje o przejęciu 400 mln euro z konta Bitfinex, które znajduje się w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach. Dochodzenie jest rzekomo powiązane z kolumbijskimi działaniami kartelu narkotykowego. Raport nie został jeszcze oficjalnie potwierdzony ani odrzucony przez Bitfinex.

Prokuratorzy prowadzą dochodzenie w sprawie kont powiązanych z dwiema firmami. Jednej zarejestrowanej jest w okolicach Pruszkowa i mówi się, że kieruje nią ktoś pochodzenia kanadyjsko-panamskiego. Druga firma rzekomo jest kierowana przez człowieka z obywatelstwem kolumbijskim i panamskim. Obie firmy mają ponad 371 mln dolarów zdeponowanych na swoich kontach. To właśnie drugie konto jest powiązane z Bitfinex. Pod koniec 2017 r. pojawiły się dokumenty publikowane online, pokazujące, że Bitfinex kieruje swoich klientów na konto w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach.

Doniesienia w polskich mediach wzbudziły podejrzenie, że istnieje powiązanie pomiędzy Panama Crypto sp z o.o (firmą macierzystą Crypto Capital Corp.), a sieciami handlu narkotykami, co sugeruje, że przestępcy konwertowali waluty fiat na kryptowaluty, aby ukryć swoje ślady. Nie postawiono jeszcze żadnych zarzutów, a polscy prokuratorzy oczekują współpracy Europolu i Interpolu.

Wiele kontrowersji budzi Bitfinex i siostrzana firma Tether. Obie firmy otrzymały wezwania ze strony amerykańskich organów regulacyjnych w grudniu z nieujawnionych powodów. W 2017 r. Wells Fargo & Co. rzekomo odmówił dalszej działalności jako bank korespondentowy dla Bitfinex i siostrzanej firmy Tether. Bitfinex złożył pozew, który został szybko odrzucony.

Pewien bloger wielokrotnie publikował swoje obawy dotyczące niejasności związanych z rachunkami bankowymi giełdy, w wyniku czego Bitfinex groził, że podejmie kroki prawne przeciwko niemu. Pojawiły się również spekulacje, że Tether operuje rezerwą cząstkową i pokrywa swój deficyt rezerwowy we współudziale z Bitfinex. Podejrzenia szły dalej, gdy Tether rzekomo rozwiązał współpracę z audytorem zewnętrznym.

Bitfinex nie odpowiedział jeszcze na prośbę o komentarz.

 Miliarder sugeruje zainwestować 10% oszczędności w Bitcoina:

Miliarder i biznesmen, Mark Cuban, ostatnio spotkał się z Kitco News – firmą zajmującą się informowaniem o metalach szlachetnych – aby opowiedzieć o swoich opiniach na temat inwestowania w różne aktywa, w tym Bitcoina i złoto. Zapytany o to, co jest teraz najbezpieczniejszą inwestycją, Cuban nie wymienił akcji, złota ani Bitcoina. Zamiast tego argumentował, że spłacanie kart kredytowych, pożyczek studenckich lub jakiegokolwiek długu to prawdopodobnie najlepsza inwestycja, którą możesz zrobić:

Istotne jest ile masz odsetek – może to być pożyczka studencka z 7-procentową stopą – jeśli spłacisz tę pożyczkę, zarabiasz 7 procent. A więc to jest twój natychmiastowy powrót kapitału, który jest o wiele bezpieczniejszy niż próba wybrania towaru, albo próba wybrania nieruchomości lub czegokolwiek innego.

Mówiąc o złocie i Bitcoinie, Cuban powiedział, że nienawidzi obu, dodając, że patrzy na kryptowaluty i metale szlachetne jako w dużej mierze to samo, nazywając je „kolekcjonerskimi”. Miliarder wyjaśniał, że wartość złota i Bitcoina opiera się na podaży i popycie. Jednak podkreślił również, że Bitcoin jest w korzystniejszym położeniu ze względu na jego niedobór:

Dobrą wiadomością o Bitcoinie jest to, że istnieje ograniczona podaż, a złe wieści na temat złota polegają na tym, że będzie go więcej.

To już drugi raz, gdy Kubańczyk pozornie odwrócił swoją opinię na temat Bitcoina. W czerwcu 2017 roku skrytykował wiodącą na świecie wirtualną walutę, nazywając ją „bańką”, ale już w październiku zaczął twierdzić, że kryptowaluty i Blockchain są przyszłością. W październiku ubiegłego roku zamieścił również wskazówkę w swoim filmie „Przewodnik po wzbogacaniu się”, by zainwestować do 10% oszczędności w Bitcoina lub Ethereum, nazywając je jednocześnie „ryzykownymi zasobami”.

Firma Cubana ogłosiła również w styczniu tego roku, że zespół Dallas Mavericks NBA, którego jest właścicielem, zacznie akceptować Bitcoina jako formę płatności.

Pozytywnie na giełdach:

Kolejny dzień obserwujemy wiosenne nastroje na giełdach. Po wczorajszych wzrostach, dziś większość kryptowalut, delikatnie jeszcze poprawiło swoje pozycje. Wśród tych największych, przez ostatnią dobę, cena Bitcoina wzrosła o 0,4%, Ethereum o 2,5%, a Ripple o 0,8%. Z pierwszej 30-tki, najlepiej „poradził sobie” Lisk, gdzie odnotowujemy wzrost na poziomie 5,5%. Kapitalizacja rynkowa zwiększyła się o 2 mld dolarów i wynosi na ten moment 265 mld dolarów.

Pozytywny wzrost na dzisiejszym rynku można przypisać inwestorowi kapitału wysokiego ryzyka i entuzjaście kryptowalut, Timowi Draprowi, który zareagował na wiadomość o tym, że Bank Centralny Indii zakończy stosunki z kontami związanymi z kryptowalutami, co Draper nazwał „wielkim błędem”. Kolejna istotna i pozytywna informacja dla krypto w tym tygodniu była taka, że fundusz Sorosa, kierowany przez inwestora George’a Sorosa, który wcześniej ostro krytykował Bitcoina jako „bańkę”, stwierdził, że zainwestowałby w kryptowaluty, wraz z rodzinną firmą venture capital Rockefellera.

 

źródło: własne, cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


 

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

One Comment

  1. Mam nadzieję że to całe Crypto padnie zanim twórcy zdążą się nachapać na naiwności przeciętnych obywateli , jak dla mnie to jakaś ściema ubrana w fachowe nazewnictwo i piękną grafikę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button