News

#308 Newsy z dnia 23.05.2018

Ze środowych wydarzeń: Indie pracują nad podatkami dla kryptowalut; Singapur proponuje przyjazne przepisy dla nowych giełd; Szybsze płatności międzynarodowe dla Argentyńczyków; Porwanie dziecka dla Bitcoinów; Kapitalizacja rynku maleje.

Indie pracują nad podatkami dla kryptowalut:

Indie pracują nad przepisami mającymi sprawić, aby transakcje kryptowalutowe podlegały podatkowi od towarów i usług (GST), informuje Bloomberg.

Według anonimowych źródeł, Centralna Rada Podatków Pośrednich rozważa zastosowanie 18 procentowego podatku na operacje walutowe, które postrzegałaby jako „dobra niematerialne”.

Kupno lub sprzedaż kryptowalut należy traktować jako dostawę towarów, a te, które ułatwiają transakcje, takie jak dostawa, transfer, przechowywanie, księgowość itp., będą traktowane jako usługi.

– czytamy w publikacji.

Do tej pory Indie powstrzymały się od wydawania przepisów dotyczących kryptowalut, pomimo wysiłków banku centralnego mających na celu utrudnienie przedsiębiorstwom i obywatelom interakcję z nimi. W kwietniu Bank Rezerw Indii formalnie zabronił instytucjom krajowym obsługi przedsiębiorstw kryptowalutowych, co jak dotąd nie zahamowało tworzenia się nowych giełd.

Jeśli sposób opodatkowania wejdzie w życie, oznaczałoby to ruch w kierunku legalności przemysłu przy ciągłym braku żelaznych przepisów.

Jeśli kupujący i sprzedający są w Indiach, transakcja będzie traktowana jako dostawa oprogramowania, a lokalizacja nabywcy będzie miejscem dostawy. […] Transakcje poza terytorium Indii będą podlegały zintegrowanemu GST i będą traktowane jako import lub eksport towarów. IGST będzie nakładany na dostawy transgraniczne.

– pisze Bloomberg.

Singapur proponuje przyjazne przepisy dla nowych giełd:

Urząd Monetarny Singapuru (MAS), de facto bank centralny państwa-miasta, proponuje zmiany w istniejących przepisach, które ułatwiłyby wejście na rynek zdecentralizowanych giełd opartych na Blockchain.

Zgodnie z opublikowanym dokumentem, MAS twierdzi, że obecne, jednopoziomowe ramy prawne „uznanych podmiotów rynkowych” (RMO) nie są w stanie zaspokoić popytu na nowe modele biznesowe oparte na nowych technologiach. Aby rozwiązać ten problem, organ proponuje wprowadzenie struktury trójpoziomowej w celu ułatwienia dostępu do rynku platformom działającym na małą skalę.

MAS zaobserwował pojawienie się nowych modeli biznesowych w platformach transakcyjnych, w tym w obiektach handlowych wykorzystujących technologię Blockchain lub platformach, które umożliwiają wymianę typu P2P bez udziału pośredników. […]  Ponieważ obecny reżim RMO istnieje od 2002 r., należy dokonać przeglądu ram regulacyjnych dla podmiotów rynkowych, aby zapewnić, że nadal spełniają one wymagania zmieniającego się krajobrazu.

– pisze MAS.

W szczególności poziom 3. proponowanych zasad ma zastosowanie do podmiotów rynkowych, które są znacznie mniejsze niż ugruntowane giełdy. Jego celem jest umożliwienie wdrożenia technologii Blockchain i P2P oraz wprowadzenia usług w nadzorowanym środowisku.

Ten nowy poziom ma na celu ułatwienie nowym uczestnikom rynku, którzy opracowują rozwiązania dla uczestników rynku hurtowego lub podmiotów gospodarczych, którzy wyszli z piaskownicy i są rentowni, ale których przedsiębiorstwa nie są w stanie sprostać wymaganiom istniejącego systemu RMO.

– wyjaśnia MAS.

Szybsze płatności międzynarodowe dla Argentyńczyków:

Argentyński Banco Masventas (BMV) ogłosił partnerstwo z Bitex, mające na celu umożliwienie klientom korzystanie z Bitcoina do płatności międzynarodowych jako alternatywę dla SWIFT. Bitex, mający siedzibę w Ameryce Łacińskiej, jest dostawcą usług finansowych opartych na technologii Blockchain.

Według BMV nowa usługa umożliwia klientom przekazywanie pieniędzy z konta na konto w czasie krótszym niż tradycyjne przelewy bankowe. BMV twierdzi, że nowa usługa skróci czas transferu nawet o 24 godziny. José Humberto Dakak, główny akcjonariusz Masventas, powiedział, że ruch ten ma na celu wzmocnienie usług cyfrowych i smartfonowych banku oraz obniżenie kosztów usług bankowych.

Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie Bitex jako strategicznego partnera do zapewnienia naszym zagranicznym klientom usług płatniczych i windykacyjnych w Bitex Exchange.

– powiedział.

Oprócz szybszych przelewów, Bitex twierdzi, że może zapewnić bezpieczniejsze transakcje. Według ich strony internetowej, firma przestrzega „najsurowszych zasad zgodności” i środków KYC. Zatrudnili także jedną z „wielkiej czwórki” firm księgowych i audytorskich, firmę Deloitte, aby służyła jako bezstronna trzecia strona do przeglądania i informowania o operacjach, procedurach, a także saldach i funduszach użytkowników oraz firmy.

Na początku tego miesiąca uruchomiono program pilotażowy platformy xRapid firmy Ripple, która ma ułatwić transfery transgraniczne pomiędzy instytucjami finansowymi. Organizacje uczestniczące w projekcie zgłosiły oszczędności na transakcjach w wysokości 40-70 procent. Płatności za pośrednictwem nowego pilotażu podobno trwały około dwóch minut, w przeciwieństwie do średnio 2-3 dni wymaganych przez wiele konwencjonalnych metod płatności międzynarodowych.

Porwanie dziecka dla Bitcoinów:

Porywacze 13-letniego chłopca w Południowej Afryce zażądali okupu 15 Bitcoinów – wartych około 120.000 dolarów – za jego uwolnienie, informuje The Guardian.

Miejscowa policja podaje, że w niedzielę, 20. maja, trzech członków gangu zatrzymało samochód niedaleko miejsca, w którym nastolatek, Kathlego Marite, bawił się z dwoma przyjaciółmi w pobliżu swojego domu w mieście Witbank. Świadkowie mówili, że mężczyźni zaciągnęli go do pojazdu, zostawiając na miejscu swój list okupu. Wiadomość „niepodlegająca dyskusji” grozi zabiciem chłopca, jeśli żądania nie zostaną spełnione. Pierwszy termin zapłaty mija w poniedziałek.

Brygadier Leonard Hlathi mówi, że rodzina przechodzi traumę:

Oni nawet nie wiedzą, czym jest Bitcoin, są zdruzgotani i widać, że martwią się i zadają sobie pytanie: gdzie jest nasz syn?

The Guardian informuje, że jest to pierwsze żądanie kryptowalutowego okupu w historii kraju.

Pod koniec zeszłego roku, Pavel Lerner, dyrektor zarządzający giełdą EXMO został wypuszczony na wolność po zapłaceniu 1 mln dolarów okupu w Bitcoinie. Gang porwał go, kiedy opuszczał biuro w Kijowie.

W tym samym miesiącu sprawca próby wysadzenia w powietrze przesyłek w Niemczech, wysłał list za pośrednictwem DHL żądając zapłacenia okupu w Bitcoinie na 10 mln euro.

Kapitalizacja rynku maleje:

Miniona doba wykazała wyraźne spadki prawie wszystkich 100 najważniejszych kryptowalut wg. coinmarketcap. Wartość Bitcoina zmniejszyła się o 7,6%, Ethereum o 13,7%, Ripple o 11%, Bitcoina Cash o 15,1%, EOS o 15,7% oraz Litecoina o 10,1%.

Kapitalizacja rynku zmniejszyła się o 41 mld dolarów i wynosi obecnie 331 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 19,2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com., coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button