News

#569 Newsy z dnia 08.02.2019

Z piątkowych wydarzeń: Komisarz SEC: ETF ostatecznie zostanie zatwierdzony; Włoski parlament zatwierdził ustawę definiującą technologie DLT; Bithumb uruchamia handel OTC; Oszukańcza strona internetowa imituje znaną platformę; Mocne uderzenie zieleni.

Komisarz SEC: ETF ostatecznie zostanie zatwierdzony:

Komisarz amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) uważa, że fundusze ETF (Bitcoin Exchange-Trade-Funds) ostatecznie zostaną zatwierdzone

Robert J. Jackson Jr., w wywiadzie opublikowanym przez Roll Call, powiedział:

Czy sądzę, że ktoś w końcu spełni standardy, które ustanowiliśmy? Mam na to nadzieję, tak, myślę, że tak.

Do SEC wpłynęło już wiele wniosków o zatwierdzenie funduszu ETF, jednak żaden nie otrzymał jeszcze zielonego światła.

Jay Clayton, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, powiedział, że nie widzi drogi do zatwierdzenia kryptowalutowego ETF, dopóki nie zostaną poruszone obawy dotyczące manipulacji na rynku.

SEC dotychczas odrzucała co najmniej 10 takich propozycji. W sierpniu zeszłego roku odrzucono siedem zgłoszeń od ProShares, Direxion i GraniteShares. Jednak dzień później regulator stwierdził, że dokona przeglądu wniosków.

W lipcu SEC po raz drugi odrzuciła propozycję Camerona i Tylera Winklevossów, aby notować Bitcoinowy ETF na giełdzie BZX Bats.

Omawiając z Roll Call propozycję Winklevossów, Jackson powiedział, że „nie była to trudna sprawa”, a ryzyko manipulacji i szkód dla inwestorów było „ogromne”, podczas gdy rynek ma „bardzo poważny” problem z płynnością.

Cieszę się, że uczestnicy rynku zaczęli wprowadzać własne pomysły. Czy znajdziemy taki, który naprawdę chroni inwestorów, nie wiem, ale wiem, że sprawa [Winklevoss] nie była szczególnie blisko.

– powiedział.

Włoski parlament zatwierdził ustawę definiującą technologie DLT: 

Włoska Izba Reprezentantów zatwierdziła projekt ustawy definiującej technologie DLT, takie jak Blockchain.

Przy 275 głosach za, 206 przeciw i 27 wstrzymujących się, projekt ustawy nazwany „Semplificazioni” posunął się naprzód. Agenzia per l’Italia Digitale określi teraz kryteria techniczne, które inteligentne kontrakty będą musiały spełnić, aby uzyskać prawną ważność.

Maria Laura Mantovani, członek włoskiego parlamentu z partii Movimento 5 Stelle, powiedziała Cointelegraph Italy, że korzystnym przykładem użycia technologii Blockchain jest zastosowanie jej w głosowaniu online.

Mantovani zauważyła jednak, że nie istnieją projekty służące wdrożeniu takich systemów. Zgodnie z jej słowami, partia M5S szuka obecnie naukowców, którzy mogliby udowodnić skuteczność Blockchain przy głosowaniu.

Włoski projekt ustawy został zatwierdzony przez Senat już 23 stycznia. Ustawa ta stanowi również, że zapisy cyfrowe przechowywane na Blockchain będą uznawane za legalne potwierdzenie dokumentów w momencie rejestracji.

Bithumb uruchamia handel OTC:

Wiodąca giełda kryptowalut Korei Południowej, Bithumb, oficjalnie uruchomiła handel pozagiełdowy (OTC) pod marką Ortus, jak wynika z opublikowanego komunikatu prasowego.

Bithumb Global Limited z siedzibą w Hongkongu posiada prawa do marki Ortus, która specjalizuje się w usługach dla inwestorów instytucjonalnych.  Po przeprowadzeniu inspekcji KYC i AML inwestorzy instytucjonalni będą mogli korzystać z usług Ortus, w tym z monitorowanych transferów funduszy i dostępu do handlu OTC.

Handel pozagiełdowy jest opcją dla inwestorów instytucjonalnych, którzy chcą realizować transakcje o dużych wolumenach, ponieważ pozwala im on na prowadzenie bezpośrednich transakcje między sobą, w przeciwieństwie do handlu poprzez samą giełdę. 

W listopadzie 2018 r. czołowa amerykańska giełda i dostawca usługi portfela, Coinbase, rozpoczął własny handel pozagiełdowy dla klientów instytucjonalnych. Bittrex, także amerykańska giełda, ujawniła własne plany uruchomienia centrum transakcyjnego OTC w połowie stycznia.

Bithumb zajmuje pierwsze miejsce na Coinmarketcap pod względem „reported volume”, z obrotem o wartości 1 miliarda dolarów na dzień, jednocześnie zajmując znacznie niższą pozycję pod względem „adjusted volume”, który wyklucza rynki bez opłat i transaction mining.

Oszukańcza strona internetowa imituje znaną platformę:

W internecie pojawiła się nowa scamowa strona internetowa przedstawiająca platformę cyfrowych aktywów Bakkt, a jej domena „bakktplatform.io” została zarejestrowana 31 stycznia.

Fałszywa strona Bakkt twierdzi, że uruchomienie platformy odbędzie się 12 marca, i oferuje jednocześnie inwestorom możliwość wzięcia udziału w kolejnej rundzie finansowania akceptując „inwestycje” w Bitcoinie. 

Cytując oficjalne dane z autentycznego blogu Bakkt, fałszywa strona internetowa wspomina, że planowana platforma aktywów cyfrowych zebrała 182,5 miliona dolarów pod koniec 2018 roku i ogłosiła drugą rundę inwestycyjną dla „wszystkich zainteresowanych inwestorów, którzy wierzą w przyszłość rynku kryptowalut.”

Nowa runda finansowania rzekomo zamykająca się 25 lutego do zainwestowania wymagała jedynie nazwiska i adresu e-mail, i akceptowała tylko Bitcoiny, podając adres Bitcoinowego portfela do „inwestycji”.

Nowe oszustwo najwyraźniej nie powiodło się, ponieważ na adresie Bitcoinowym do „inwestowania” do tej pory nie ma żadnej transakcji.

Ogłoszona w sierpniu 2018 r. przez giełdę Intercontinental Exchange (ICE) – która prowadzi 23 wiodące giełdy globalne, w tym nowojorską giełdę (NYSE) – platforma Bakkt planowała wcześniej uruchomienie na koniec stycznia 2019 r.

Jak donosił ICE w ostatnim dniu 2018 r., firma planowała przedstawić zaktualizowaną datę uruchomienia na początku 2019 r., jednak jeszcze tego nie uczyniła.

Mocne uderzenie zieleni:

Po upływie doby na giełdach obserwujemy bardzo mocne wzrosty. Zdecydowanym liderem trendu okazał się Litecoin, ze wzrostem aż o 28,7%. Wszystkie 20 największych walut zakreślamy na zielono, a czołówka maluje się następująco: Cena Bitcoina wzrosła o 7,5%, XRP o 6,6%, Ethereum o 13,3%, EOS o 16,2% a Bitcoina Cash o 10,1%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 10.2 mld dolarów i wynosi obecnie 121.2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 21.9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button