News

#645 Newsy z dnia 25.04.2019

Z czwartkowych wydarzeń: SEC ostrzega inwestorów przed fałszywymi stronami inwestycyjnymi; Nowe szkodliwe oprogramowanie wykorzystuje narzędzia hakerskie NSA; Prawie wszystkie przestępstwa kryptograficzne wykorzystują Bitcoina; Wzrostowy czwartek.

SEC ostrzega inwestorów przed fałszywymi stronami inwestycyjnymi:

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Komisja Kontraktów Terminowych (CFTC) wspólnie wydały dla inwestorów ostrzeżenie przed fałszywymi stronami internetowymi rzekomo prowadzącymi działalność doradczą i handlową.

W ostrzeżeniu stwierdza się, że pracownicy obu agencji zaobserwowali ostatnio fałszywe projekty inwestycyjne związane z kryptografią, w których oszuści reklamują „firmy zajmujące się doradztwem i handlem kryptowalutami”, które w niektórych przypadkach twierdzą, że mogą inwestować środki klientów w specjalne systemy handlu kryptograficznego lub rzekome farmy miningowe.

Oszuści często twierdzą, że ich programy mogą zagwarantować lukratywne zwroty – np. 20-50% – przy niewielkim lub żadnym ryzyku dla klientów. Obie agencje wyszczególniły sześć sygnałów ostrzegawczych, które często charakteryzują nieuczciwe operacje i wezwały inwestorów do dokładnego zbadania kryptograficznych ofert inwestycyjnych.

Podczas gdy gwarantowane zwroty i inwestycje wolne od ryzyka stanowią jedną z takich podejrzanych cech, w tekście zauważono, że oszustwa mogą także wykorzystywać złożony żargon i nieprzejrzysty lub mylący język, aby dezorientować inwestorów i ukrywać niespójności. Ponadto agencje zachęcają inwestorów do sprawdzenia licencji i statusu zarejestrowania operatorów na stronie Investor.gov, ostrzegając przed angażowaniem się w program inwestycyjny, który jest niezarejestrowany lub nielicencjonowany. Kończąc ostrzeżenie zauważa, że zarówno „zbyt piękne, by mogło być prawdziwe”, jak i „nacisk, by kupić TERAZ” mogą również być wskazówką, że plan inwestycyjny jest podejrzany.

Nowe szkodliwe oprogramowanie wykorzystuje narzędzia hakerskie NSA:

Firma Symantec, amerykańska firma zajmująca się bezpieczeństwem oprogramowania, natrafiła na skok w wykorzystywaniu nowego szkodliwego oprogramowania kryptograficznego, które jest skierowane głównie do przedsiębiorstw – informuje TechCrunch.

Nowe złośliwe oprogramowanie, nazwane Beapy, wykorzystuje narzędzia hakerskie, które wyciekły z Amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) do rozprzestrzeniania się w sieciach korporacyjnych, aby wygenerować duże sumy pieniędzy z dużej liczby komputerów.

Po raz pierwszy zauważony w styczniu 2019 r., Beapy podobno rozrósł się do ponad 12.000 przypadków infekcji w 732 organizacjach, przy czym ponad 80% infekcji miało miejsce w Chinach.

Jak odkryli naukowcy, szkodliwe oprogramowanie Beapy jest podobno rozpowszechniane za pośrednictwem wiadomości e-mail. Po otwarciu złośliwe oprogramowanie opuszcza opracowany przez NSA DoublePulsar i wykorzystuje exploit EternalBlue NSA – takie same exploity, które pomogły rozprzestrzenić oprogramowanie ransomware WannaCry w 2017 r. Według raportu, Beapy wykorzystuje również Mimikatz, narzędzie do zbierania danych uwierzytelniających o otwartym kodzie źródłowym, aby zbierać i wykorzystywać hasła z zainfekowanych komputerów w celu nawigowania po sieci.

Według TechCrunch, popularność cryptojackingu zanotowała w ostatnich miesiącach spadek, częściowo z powodu niedawnego zamknięcia Coinhive, popularnego internetowego narzędzia do miningu. Cryptojacking oparty na plikach, taki jak Beapy, jest jednak znacznie bardziej wydajny i szybszy, co pozwala hakerom zarabiać znacznie więcej.

W związku z tym w ciągu jednego miesiąca mining oparty na plikach może wygenerować do 750.000 dolarów, w porównaniu z zaledwie 30.000 dolarów z działalności wydobywczej opartej na przeglądarce, twierdzą naukowcy z firmy Symantec.

Prawie wszystkie przestępstwa kryptograficzne wykorzystują Bitcoina:

Co najmniej 95% przestępstw związanych z kryptowalutami zbadanych przez organy ścigania dotyczy Bitcoinów, powiedział dla Fortune współzałożyciel i dyrektor operacyjny Chainalysis.

Jonathan Levin, którego firma oferuje oprogramowanie śledcze dla organów ścigania w celu ścigania przestępców, powiedział, że Bitcoin jest „zdecydowanie ulubionym” wyborem hakerów i przestępców. Ujawnił, że organy ścigania muszą przyjąć bardziej wyrafinowane podejście do zwalczania ciemnych sieci, i ostrzegł, że przemysł kryptograficzny zaczyna dostrzegać początki finansowania terroryzmu.

Levin powiedział, że zapisy pozostawione przez transakcje kryptograficzne doprowadziły do wielu aresztowań, jako że urzędnicy w Stanach Zjednoczonych walczą ze śmiertelnym kryzysem opioidowym i próbują powstrzymać napływ nielegalnych narkotyków do kraju, często z Chin.

Widzieliśmy, że istnieje możliwość powiązania niektórych transakcji kryptowalutowych z aptekami w Chinach lub z usługami, których ludzie używają do dystrybucji fentanylu.

– powiedział.

Według Levina przejrzystość kryptowalut pomaga organom ścigania w szybszym zakładaniu spraw przeciwko podejrzanym niż w przypadku tradycyjnego finansowania, mianowicie dlatego, że śledczy nie muszą już polegać na uzyskiwaniu danych z banków zagranicznych.

Chociaż Bitcoin jest w przeważającej mierze wykorzystywany przez krypto kryminalistów, Levin zauważył, że firma Chainalysis uruchomiła monitorowanie transakcji w czasie rzeczywistym dla 10 kryptowalut oraz wachlarza stablecoinów, ponieważ organy ścigania próbują zbadać włamania na giełdach kryptograficznych, w których skradziono inne tokeny.

Levin powiedział również, że prowadzi dochodzenie w sprawie QuadrigaCX, największej kanadyjskiej giełdy kryptograficznej, która oficjalnie ogłosiła upadłość na początku tego miesiąca. Firma straciła dostęp do zimnych portfeli i odpowiadających im kluczy po śmierci prezesa w grudniu ubiegłego roku i podobno jest winna swoim klientom ponad 195 mln dolarów.

Wzrostowy czwartek:

Doba na giełdach kończy się wyraźną przewagą wzrostów. Patrząc na czołowe kryptowaluty najwięcej na wartości zyskał TRON – o 6,1%, za nim Binance Coin – o 4,1% oraz Cardano – o 3,3%. Bitcoin notuje wzrost na poziomie 0,3% a jego wartość waha się w granicach 5490 dolarów.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 2 mld dolarów i wynosi obecnie 178.3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 46 mld dolarów.

źródła: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button