News

#827 #828 Newsy z dni 03 – 04.11.2019

Z ostatnich wydarzeń: Microsoft przedstawia platformę do emisji tokenów; Bittrex pozwany przez ofiarę hakerów; Bitmex: nie wyciekło nic poza adresami e-mail; Brytyjski urząd podatkowy aktualizuje wytyczne dot. kryptowalut; Aktualna sytuacja na giełdach.

Microsoft przedstawia platformę do emisji tokenów:

Microsoft chce, aby budowanie tokenów Blockchain w chmurze było tak proste, jak podłączanie drukarki. Tak mówi Marley‌ Grey, główny architekt w Microsoft, po ogłoszeniu w poniedziałek platformy Azure Blockchain Tokens.

Podobnie jak w przypadku drukarek, których konfiguracja była kiedyś trudna – przy pomieszaniu typów drukarek i ich odpowiednich sterowników specyficznych dla urządzenia – Gray twierdzi, że tokeny kryptograficzne zorientowane na przedsiębiorstwa mają obecnie takie same pułapki.

Możesz iść i kupić drukarkę lub dowolne urządzenie i po prostu podłączyć je i działa. Jest to ta sama analogia dla tokenów i właśnie to budujemy na platformie Azure.

– powiedział Gray.

Platforma ogłoszona na konferencji Microsoft Ignite w Orlando na Florydzie pozwala firmom wybierać spośród rosnącego zestawu szablonów do budowania tokenów, które są zgodne z Token Taxonomy Initiative (TTI) – konsorcjum pchającym standardy i konsorcjum korporacyjne, któremu przewodzi Gray.

Do tej pory powstało wiele tokenów zgodnych z TTI do zastosowań takich jak nagrody lojalnościowe lub do zachęcenia zespołów programistów do osiągania wyznaczonych celów.

TTI poszło już dalej niż inne przedsiębiorstwa, zbierając różne i konkurujące frakcje Blockchain – od IBM przez R3 po warianty Ethereum – pod jednym dachem.

Tworzymy platformę w chmurze, w której dowolny token w ramach TTI może wskoczyć na swoje miejsce. Dzięki temu możesz budować aplikacje, w których chcesz używać tokenów przy, na przykład, Dynamics, SAP, aplikacjach w pakiecie Office lub innych procesach automatyzacji biznesu.

–  powiedział Gray.

Bittrex pozwany przez ofiarę hakerów:

Gregg Bennett, ofiara hacku typu sim-swap i anioł biznesu, pozwał giełdę kryptowalut Bittrex za rzekome pozwolenie na kradzież prawie 1 mln dolarów w Bitcoinach.

Według opublikowanego komunikatu prasowego, Bennett uważa, że giełda naruszyła własne standardy bezpieczeństwa i pozwoliła hakerom w kwietniu ukraść jego kryptowaluty.

Pozew złożony w Sądzie Najwyższym Hrabstwa King sugeruje, że giełda popełniła „nieuczciwe i oszukańcze działania, które wprowadzały w błąd w odniesieniu do jej poziomu bezpieczeństwa”.

Hakerzy podobno przejęli kontrolę nad numerem telefonu komórkowego Bennetta, a następnie wykorzystali go do uzyskania dostępu do jego kont internetowych, w tym Bittrex, 15 kwietnia. Następnie cyberprzestępcy rzekomo sprzedali Bitcoina za inne aktywa kryptograficzne po cenach niższych niż rynkowe i przekazali środki na konto pod ich kontrolą.

Bennett twierdzi, że zdał sobie sprawę, że był atakowany, ale giełda nie zareagowała przez prawie dwie godziny, co rzekomo pozwoliło napastnikom ukraść jego fundusze. Zgodnie z publikacją hakerzy próbowali wycofać więcej funduszy, ale do tego czasu giełda zareagowała już na e-maile Bennetta – zgodnie z procesem sądowym jest to jedyny sposób na skontaktowanie się z giełdą.

Jak stwierdzono w naszym pozwie, Bittrex zignorował szereg czerwonych flag ostrzegających Bittrex, że osobą inicjującą wycofanie nie był Gregg Bennett. […] Planujemy pokazać w sądzie, że Bittrex albo zignorował, albo nie był świadomy standardowych branżowych zabezpieczeń zapobiegających takim atakom.

 – powiedział Dan Kittle, który pracuje w Lane Powell – kancelarii prawnej reprezentującej Bennetta.

Giełda podobno zignorowała fakt, że haker używał innego systemu operacyjnego i podejrzanego adresu IP. Co więcej, giełda rzekomo nie nałożyła 24-godzinnego okresu wstrzymania na środki na koncie po zmianie hasła.

Bittrex został oszołomiony przez hakerów, którzy powinni byli być tak widoczni jak złodzieje w maskach i z bronią. […] Proszę, aby Bittrex zrobił to, co słuszne, wypełniając to, co uważam za luki w podejściu do kwestii bezpieczeństwa, i zwrócił mi środki.

– powiedział Bennett.

Bitmex: nie wyciekło nic poza adresami e-mail:

Po pierwszych doniesieniach o zdarzeniu z 1 listopada BitMEX opublikował oficjalne oświadczenie w tej sprawie, podkreślając, że nie ujawniono żadnych danych osobowych ani informacji o koncie poza samymi adresami e-mail. Przepraszając za obawy spowodowane przez wyciek, giełda dodała, że żaden z głównych systemów BitMEX nie był w żadnym momencie zagrożony.

W poście, napisanym przez zastępcę dyrektora firmy Vivien Khoo, BitMEX potwierdził, że ostatni wyciek e-maili był wynikiem awarii wewnętrznej usługi masowego wysyłania poczty e-mail firmy.

BitMEX podkreślił, że wysyłają masowe wiadomości e-mail do wszystkich użytkowników tylko w rzadkich przypadkach i tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, dodając, że giełda nie wysłała żadnych masowych wiadomości e-mail od 2017 r.

W związku z tym giełda rozwinęła, że aktualizacja indeksów BitMEX była na tyle ważna, że została uwzględniona w masowej wiadomości e-mail dla klientów. „Wpłynie to na wycenę wszystkich naszych produktów – uważamy za konieczne poinformowanie o tym wszystkich naszych użytkowników”, wyjaśnił BitMEX.

Giełda przyznała ponadto, że istnieje chęć przyspieszenia dostarczania wiadomości e-mail, ponieważ BitMEX odkrył, że wykonanie pierwszego żądania wysłania zajęłoby 10 godzin. Zamiast tego giełda wolała zapewnić, aby klienci otrzymywali te same informacje „w bardziej rozsądnym terminie”.

Po tym, jak giełda wykryła wyciek, BitMEX natychmiast zatrzymał wysyłanie dalszych wiadomości e-mail i zainicjował szereg działań mających na celu złagodzenie szkód, takich jak wymuszone resetowanie hasła dla wszystkich użytkowników z saldami i bez uwierzytelniania dwuskładnikowego.

W poście BitMEX wspomniał także o hakerach przejmujących konto Twitter firmy zaraz po problemie z wyciekami e-mail 1 listopada. Giełda poinformowała, że wypadek na Twitterze nie był związany z tą czynnością, stwierdzając, że konto wróciło pod kontrolę BitMEX w ciągu 6 minut.

Brytyjski urząd podatkowy aktualizuje wytyczne dot. kryptowalut:

Brytyjski urząd ds. podatków, płatności i ceł, Her Majesty’s Revenue and Customs (HMRC), zaktualizował swoje wytyczne dotyczące opodatkowania kryptowalut dla przedsiębiorstw i osób fizycznych. Rządowa agencja podatkowa w Wielkiej Brytanii, która zarządza podatkami wraz z innymi politykami finansowymi, wydała aktualizacje wskazówek podatkowych, które dodatkowo wyjaśniają jej stanowisko w sprawie opodatkowania przedsiębiorstw i osób fizycznych związanych z kryptowalutami.

Wytyczne przedstawiają poglądy HMRC na transakcje kryptowalutowe, które obowiązują podatki, sposób składania deklaracji podatkowych i praktyki księgowe. Bierze również pod uwagę opodatkowanie tokenów wymiany, stwierdzając jednocześnie, że reguły dotyczące tokenów narzędziowych lub security zostaną dodane w przyszłości.

Firmy, które kupują lub sprzedają tokeny, wydobywają czy wymieniają je na inne aktywa lub dostarczają towary lub usługi w zamian za tokeny, są zobowiązane do zapłaty jednego lub kilku różnych rodzajów podatków. Podatki te obejmują podatek dochodowy, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek od zysków kapitałowych, podatki skarbowe i składki na ubezpieczenie społeczne. 

Organ podatkowy wyraźnie stwierdził, że nie uważa żadnego z obecnych rodzajów kryptowalut za pieniądze lub walutę.

HMRC uznał ponadto, że sektor kryptowalut jest sektorem szybko zmieniającym się, dlatego przeanalizuje fakty każdego przypadku osobno i zastosuje odpowiednie przepisy podatkowe zgodnie z tym, co faktycznie miało miejsce, zamiast polegać wyłącznie na teorii.

Wcześniej HMRC uważał handel kryptowalutą za taki sam jak hazard. Jednak najnowsza aktualizacja wytycznych podatkowych stanowi, że agencja dłużej tak nie uważa.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach obserwujemy obecnie widoczną przewagę wzrostów. W czołowej dziesiątce znikomy spadek notuje jedynie Bitcoin SV – o 0,5%. Najlepszymi wynikami natomiast mogą się pochwalić Litecoin – wzrost o 6,4% oraz EOS – wzrost o 6,2%. Bitcoin notuje wzrost o 1,3% a Ethereum o 2,8%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 4.4 mld dolarów i wynosi obecnie 249.4 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 79 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button