#957 Newsy z dnia 11.03.2020
Ze środowych wydarzeń: YouTube kontynuuje cenzurę treści kryptowalutowych; Uczestnik konferencji Ethereum ostrzega, że był jednym z zarażonych; Krypto-scamy drugim najgroźniejszym oszustwem w Ameryce Północnej; Iota Foundation ponownie uruchamia sieć; Aktualna sytuacja na giełdach.
• YouTube kontynuuje cenzurę treści kryptowalutowych:
W kolejnej rundzie cenzury YouTube usunął dwa filmy z dwóch oddzielnych kanałów kryptograficznych. Ivan on Tech, programista kryptograficzny, napisał na Twitterze, że YouTube usunął jeden ze jego filmów. Moon, analityk techniczny i reporter prasowy, powiedział, że platforma usunęła jedną ze jego kompozycji.
Wiele kryptograficznych YouTuberów otrzymało zakazy i ostrzeżenia pod koniec 2019 r., w tym Chris Dunn, Crypto Beadles i Altcoin Daily.Chris Dunn zauważył, że YouTube zbanował jego kanał za „szkodliwe lub niebezpieczne treści” oraz „sprzedaż towarów podlegających przepisom”.
W odpowiedzi Moon pod koniec grudnia YouTube napisał na Twitterze, że zakazy były błędem.
Cześć, to był błąd z naszej strony podczas procesu sprawdzania – Twój film powinien zostać przywrócony, a ostrzeżenie rozwiązane. Daj nam znać, jeśli widzisz to inaczej!
– pisała platforma.
Po oburzeniu YouTube przywrócił kilka oznaczonych filmów i kont.
Obecnie wygląda na to, że YouTube powrócił do blokowania kryptowalut. Ivan on Tech powiedział, że otrzymał ostrzeżenie za usunięte wideo, a Moon powiedział, że YouTube zagroził mu ostrzeżeniem po usunięciu jego filmu.
Czystka kryptograficzna wciąż się dzieje i po raz drugi mam z tym do czynienia.
– powiedział Moon w tweecie.
W innej kategorii bank BNP Paribas również ostatnio wydał zakaz związany z kryptografią, blokując swoim klientom przenoszenie kryptowalut do Coinbase.
• Uczestnik konferencji Ethereum ostrzega, że był jednym z zarażonych:
11 marca współzałożyciel zdecentralizowanej platformy TorusLabs, Zhen Yu Yong (Zen), napisał na Twitterze, że zdiagnozowano u niego koronawirusa COVID-2019.
Zen wezwał osoby, które mogły mieć z nim kontakt podczas hakathonu ETHLondon, który odbył się w dniach 28 lutego – 1 marca, lub Konferencji Społecznej Ethereum (ECC), która odbyła się w dniach 3 marca – 5 marca w Paryżu, w celu podjęcia „dodatkowych środków ostrożności i / lub zbadania się”.
Zagrożenie koronawirusem w ostatnich tygodniach wpłynęło na kilka dużych konferencji dotyczących kryptowalut. Paris Blockchain Week 2020 został ostatnio przesunięty na 9 grudnia, po tym jak Francja wprowadziła zakaz dużych spotkań w pomieszczeniach od końca lutego. ECC było jednak zwolnione z zakazu, ponieważ miało mniej niż 5000 uczestników.
Koronawirus wpłynął także na londyński tydzień Blockchain, na którym była bardzo niska frekwencja, a prezentacje, które pierwotnie miały się odbyć na scenie szybko zreorganizowano jako webinaria transmitowane na żywo.
Obawy społeczne związane z rozprzestrzenianiem się choroby miały również znaczący wpływ na frekwencję wczorajszego szczytu CryptoCompare w sprawie zasobów cyfrowych w Londynie.
• Krypto-scamy drugim najgroźniejszym oszustwem w Ameryce Północnej:
Raport opublikowany przez Better Business Bureau (BBB) mówi, że oszustwa związane z kryptowalutami stale rosną, stając się drugim najbardziej ryzykownym scamem w 2019 roku w Ameryce Północnej.
Według badań organizacji oceniającej zaufanie, oszustwa wynosiły średnio około 3.000 dolarów strat dla firm i organizacji charytatywnych w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Najczęstszą taktyką, jak twierdzi badanie, jest fałszywa obietnica „znacznego” zwrotu z inwestycji w kryptowaluty. Przy takich liczbach jest to znaczący wzrost w porównaniu z wynikami z ich raportu z 2018 r., w którym średnie straty wynosiły 900 dolarów.
BBB uważa ponadto za straty z oszustw kryptograficznych straty, które były wynikiem handlu na giełdach podatnych na ataki hakerów. Organizacja uważa kryptowaluty za ryzykowne aktywa z powodu transakcji, których nie można cofnąć w przypadku kradzieży lub włamania.
Ten sam raport przytacza tylko jedno zeznanie mieszkańca Arizony o osobie rzekomo oszukanej przez inwestowanie w krypto. BBB określa również, że większość oszustw w terenie zaczyna się od kontaktu e-mail.
Według BBB jedna trzecia oszustw kryptograficznych dotyczyła zakupu tokenów, wymieniając giełdę kryptowalut C2CX jako odpowiedzialną za jedną trzecią podanych strat (31%).
Oszustwa związane z kryptografią nie są jedynym przedmiotem raportu. BBB przytoczyło 9.050 przypadków oszukańczych witryn zakupów online. Dla porównania firma odnotowała tylko 273 przypadków oszustw związanych z kryptografiami w tym samym roku.
Inną metodą oszustwa jest fałszywa oferta zatrudnienia, która jest wymieniona na pierwszym miejscu w rankingu BBB, przy wskaźniku ryzyka pokazującym liczbę 153,6, a następnie oszustwach kryptograficznych, które mają 93,8 i zakupy online z niewielkim marginesem różnicy 93,6.
• Iota Foundation ponownie uruchamia sieć:
Po prawie miesiącu od ogromnego włamania Iota Foundation ponownie uruchomiła sieć.
Sieć Iota została ponownie uruchomiona po ataku, który miał miejsce 12 lutego, na oprogramowanie Trinity Wallet platformy. Chociaż sieć została zamknięta tego samego dnia, aby zapobiec dalszym naruszeniom bezpieczeństwa, 8.55 mln MIOTA – około 2 mln dolarów – zostało skradzionych 50 użytkownikom.
W poście na blogu z 10 marca IOTA Foundation ogłosiła, że koordynator – scentralizowany węzeł zajmujący się wszystkimi transakcjami – wrócił do sieci po okresie migracji nasion.
Komputerowa wersja Trinity Wallet stała się podatna, gdy hakerzy uzyskali dostęp do prywatnych kluczy portfela. Przyczynę ataku przypisano MoonPay, usłudze umożliwiającej użytkownikom bezpośredni zakup Iota.W ciągu tygodnia Fundacja zachęcała użytkowników do skorzystania z narzędzia migracji do przenoszenia swoich tokenów na nowe i bezpieczne konta.
W odpowiedzi na tę kradzież Iota przedstawiła także swoje plany ograniczenia możliwości przyszłych naruszeń:
Fundacja IOTA dokonuje przeglądu swoich wewnętrznych procesów, wprowadzając nadchodzące zmiany w praktykach bezpieczeństwa oprogramowania, ulepszając nasze możliwości i zasoby bezpieczeństwa oraz rozszerzając nasze wysiłki w zakresie edukacji i najlepszych praktyk w zakresie każdego oprogramowania, które obsługuje konta użytkowników w sieci IOTA.
– czytamy.
Według Fundacji nie znaleziono osoby odpowiedzialnej za włamanie z 12 lutego. Iota jednak „będzie nadal współpracować z FBI, a także z policją brytyjską, niemiecką i maltańską w celu zidentyfikowania i śledzenia napastnika”.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Giełdy po upływie doby wykazują wyraźne spadki. Wartość Bitcoina zmniejszyła się o 2,3%, Ethereum o 7%, XRP o 3,6%, Bitcoina Cash o 5% Bitcoina SV o 9,1% a Litecoina o 5,6%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 8.6 mld dolarów wynosi obecnie 217 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 122.9 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.