News

Do Kwon opuszcza więzienie w Czarnogórze

Współzałożyciel Terra, Do Kwon, został zwolniony z więzienia w Czarnogórze, podczas gdy Sąd Najwyższy rozpatruje wnioski o ekstradycję ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej.

Według raportu Bloomberg, został on zwolniony w sobotę, 23 marca. Sąd Najwyższy wstrzymał ekstradycję współzałożyciela Terraform Labs do Korei Południowej, zawieszając decyzję niższego sądu.

Kwon, obecnie stoi przed zarzutami oszustwa zarówno w Korei Południowej, jak i w USA, wynikającymi z upadku Terra Luna, który w 2022 r. spowodował utratę około 60 mld dolarów wartości rynkowej. Dyrektor więzienia, Darko Vukčević, rzekomo powiedział przez telefon:

Zwolniliśmy Do Kwona, ponieważ jego normalny okres więzienia za podróżowanie fałszywymi dokumentami zakończył się. Ponieważ jest obcokrajowcem, a jego dokumenty zostały zatrzymane, został zabrany na rozmowę do komendy policji dla obcokrajowców, a oni będą się nim dalej zajmować.

Decyzja o zwolnieniu Kwona rzekomo pochodziła od Rady Sądu Najwyższego, która ma przejrzeć decyzję o zezwoleniu lub odmówieniu ekstradycji do jego ojczystej Korei Południowej. W Korei Południowej kary są porównywalnie łagodniejsze niż w USA, gdzie prokuratorzy dążą do oskarżenia Kwona o upadek stablecoina TerraUSD w 2022 r.

Adwokat Kwona, Goran Rodić, również potwierdził jego zwolnienie. Według telewizji państwowej, paszport Kwona został zatrzymany, aby uniemożliwić mu opuszczenie kraju. Później w sobotę Kwon został przeniesiony do schroniska dla obcokrajowców, jak podaje telewizja państwowa, powołując się na Rodicia, który wskazał plany złożenia apelacji do sądu o pozostawienie Kwona na wolności do wydania decyzji w sprawie ekstradycji.

Działania Sądu Najwyższego nastąpiły po wezwaniu ze strony głównego prokuratora w krajach bałkańskich, który powołał się na błędy proceduralne w decyzjach na korzyść wniosku Korei Południowej. Ekstradycja do któregokolwiek z krajów czeka na dalsze rozpatrzenie przez sądy, nie podano określonego terminu po ogłoszeniu decyzji w piątek.

Jeśli zostanie ekstradowany do Stanów Zjednoczonych, współzałożyciel Terraform Labs prawdopodobnie stanie przed osiemnastoma zarzutami złożonymi przez prokuratorów w marcu r. 2023. Kwon został aresztowany w Czarnogórze w marcu 2023 r. za używanie sfałszowanych dokumentów ze swoim kolegą, byłym dyrektorem finansowym Terraform Labs, Han Chang-joonem.

Władze USA i Korei Południowej złożyły konkurencyjne wnioski o ekstradycję w celu postawienia Kwona przed sądem w związku z zarzutami oszustwa, ale ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button