News

FBI: Za włamaniem na Stake o wartości 41 mln dolarów stoi grupa Lazarus

W dniu 7 września Federalne Biuro Śledcze (FBI) ogłosiło, że atak na 41 milionów dolarów, na platformę do hazardu kryptowalutowego Stake przeprowadziła grupa Lazarus z Korei Północnej. Według ogłoszenia, grupa ta w 2023 roku ukradła już ponad 200 mln dolarów w kryptowalutach.

Stake to platforma do hazardu kryptowalutowego oferująca gry kasynowe i zakłady sportowe. Stała się ona ofiarą ataku cybernetycznego 4 września, po którym z jej gorących portfeli kryptowalutowych zniknęło ponad 41 mln dolarów. Zespół Stake oświadczył, że haker zdobył tylko niewielki procent środków i użytkownicy nie zostali dotknięci.

Według oświadczenia FBI z dnia 7 września, agencja przeprowadziła śledztwo i doszła do wniosku, że atak został przeprowadzony przez grupę Lazarus, znaną przestępczą organizację cybernetyczną, która jest podejrzewana o związek z Koreą Północną.

FBI podało również adresy, na których obecnie znajdują się skradzione środki, istniejące na sieciach Bitcoina, Ethereum, BNB Smart Chain i Polygon. Zalecono, aby wszystkie protokoły kryptowalutowe i firmy przeglądały adresy używane w ataku i unikały transakcji z nimi, oświadczając:

Podmioty sektora prywatnego są zachęcane do zapoznania się z wcześniej opublikowanym Doradztwem dotyczącym Bezpieczeństwa Cybernetycznego na temat TraderTraitor i badania danych związanych z wirtualnymi adresami walutowymi, o których mowa powyżej, oraz do zachowania czujności w zakresie dokonywania transakcji bezpośrednio z tymi adresami.

– czytamy

Agencja również obarcza Lazarusa odpowiedzialnością za ataki na Alphapo, CoinsPaid i Atomic Wallet, twierdząc, że straty z tych ataków wynoszą ponad 200 mln dolarów, które grupa skradła w 2023 roku. Alphapo to procesor płatności, który doświadczył podejrzanych wypłat na łączną kwotę ponad 65 mln dolarów 23 lipca. CoinsPaid, kolejna firma płatnicza, straciła ponad 37 mln dolarów w wyniku inżynierii społecznej pod koniec lipca. Natomiast użytkownicy Atomic Wallet stracili aż 100 mln dolarów w czerwcu w wyniku nieznanego exploitu.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button