News

Google zainwestuje 1 mld dolarów w nowe centrum danych

Google niedawno ogłosił, że zbuduje centrum danych o wartości 1 mld dolarów koło Londynu w ramach kontynuacji rozszerzania działalności w Wielkiej Brytanii.

Nowe centrum danych będzie obsługiwać usługi firmy, w tym Google Cloud, Search, Maps i YouTube. Firma podała, że nowa działka o powierzchni 1335 arów przyczyni się do tworzenia miejsc pracy zarówno dla pracowników na miejscu, jak i dla pracowników budowlanych.

Zgodnie z wpisem na blogu Google, nowe centrum danych będzie zaprojektowane tak, aby działać bez emisji dwutlenku węgla do końca dziesięciolecia:

Wyznaczyliśmy ambitny cel, aby do 2030 roku wszystkie nasze centra danych i kampusy działały na energii bez emisji dwutlenku węgla (CFE) przez każdą godzinę każdego dnia

– czytamy.

Na początku 2024 r. Google zwolnił setki pracowników, planując kontynuację zwolnień przez cały rok.

Dyrektor generalny Google, Sundar Pichai, powiedział, że redukcja zatrudnienia była konieczna, aby firma mogła stworzyć „zdolność” do dalszego inwestowania w priorytetowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja.

W 2023 r. Google zwolniło ponad 12 000 pracowników po zobowiązaniu się do redukcji globalnej siły roboczej o 6%. Według Pichaia firma spodziewa się zwolnienia mniejszej liczby pracowników w 2024 r.

W ciągu ostatniego roku wielu analityków zauważyło, że Google wydaje się pozostawać w tyle za swoim głównym rywalem w dziedzinie sztucznej inteligencji, czyli Microsoftem.

Podczas gdy Google wypadło wystarczająco dobrze w 2023 r., Microsoft zdołał rozpocząć 2024 rok, wyprzedzając Apple jako najbardziej wartościową firmę na świecie. Jest to w dużej mierze spowodowane popularnością produktów opartych na sztucznej inteligencji stworzonych we współpracy z twórcą ChatGPT, firmą OpenAI.

Ekspansja Google w trakcie trwających zwolnień może sygnalizować wewnętrzną zmianę. Firma z Mountain View od dawna określała siebie jako „firmę pierwszą w dziedzinie sztucznej inteligencji”, jednak niektórzy analitycy uważają, że jej opóźniona pozycja jest wynikiem własnych działań.

Cyrus Mewawalla, szef inteligencji tematycznej w GlobalData, powiedział w zeszłym roku w wywiadzie dla CNBC, że Google może być niechętny wprowadzeniu własnych produktów generatywnych opartych na sztucznej inteligencji na rynek przed konkurentami, takimi jak Microsoft, z obawy, że może „pożerać swoje podstawowe przedsiębiorstwo” czyli Google Search.

Obecne ambitne podejście do ekspansji wydaje się wskazywać, że Google planuje działać agresywnie, aby nadrobić zaległości.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button