News

Kolejny pozew o naruszenie praw autorskich przeciwko OpenAI i Microsoft

OpenAI i Microsoft ponownie stanęły przed zarzutami naruszenia praw autorskich. Autorzy non-fiction, Nicholas Basbanes i Nicholas Gage, pozwali obie firmy, twierdząc, że oskarżeni skorzystali z ich chronionych praw autorskich przy budowie swojego systemu sztucznej inteligencji (AI).

Pozew, złożony w piątek 5 stycznia przed sądem federalnym w Nowym Jorku, pojawił się tydzień po pozwaniu Microsoftu i OpenAI przez The New York Times w podobnym zarzucie naruszenia praw autorskich, gdzie gazeta twierdziła, że firmy użyły treści gazety do szkolenia chatbotów opartych na sztucznej inteligencji.

Ostatnie działania prawne następują po uznaniu przez OpenAI, że właściciele praw autorskich, w tym powództwa, powinni być wynagradzani za wykorzystanie ich dzieł. Pozew The New York Times dąży do „miliardów dolarów” odszkodowania.

Zgodnie z dokumentacją, pozew Basbanesa i Gage’a domaga się odszkodowania w wysokości do 150 000 dolarów za każde naruszenie praw autorskich.

W artykule dotyczącym pozwu przeciwko OpenAI i Microsoft, The New York Times stwierdził:

Szanujemy prawa twórców i właścicieli treści i zobowiązujemy się do współpracy z nimi, aby zapewnić korzyści z technologii AI i nowych modeli przychodów.

– czytamy.

We wrześniu nowojorska organizacja zawodowa dla pisarzy, której przewodzi Authors Guild, w skład której wchodzą m.in. George R.R. Martin, John Grisham, Jodi Picoult, George Saunders i Jonathan Franzen, dołączyła do grupowego pozwu przeciwko OpenAI.

Inny autor, Julian Sancton, pozwał OpenAI i Microsoft, zarzucając im używanie jego dzieła non-fiction bez zgody do szkolenia modeli sztucznej inteligencji.

Producent popularnego chatbota ChatGPT stoi również przed innym grupowym pozwem w Kalifornii, zarzucając mu rzekome przeszukiwanie prywatnych danych użytkowników z internetu. Kancelaria prawnicza Clarkson złożyła pozew w Sądzie Rejonowym Stanów Zjednoczonych dla Północnego Okręgu Kalifornii 28 czerwca 2023 roku.

Pozew twierdzi, że OpenAI szkoliło ChatGPT, korzystając z danych zebranych z milionów komentarzy na portalach społecznościowych, postów na blogach, artykułów w Wikipedii i przepisów rodzinnych bez zgody użytkowników.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button