News

Nowe krypto regulacje w UE: Walka z praniem pieniędzy przy pomocy kryptowalut

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które ustanawiają formalne obowiązki należytej staranności dla firm kryptowalutowych w celu zwalczania prania pieniędzy.

Nowe prawo ma na celu poprawę „działań związanych z należytą starannością i weryfikacją tożsamości” klientów, obejmując podmioty takie jak zarządzający aktywami kryptowalutowymi. Te podmioty będą również zobowiązane do zgłaszania podejrzanych działań organom ścigania.

Nowe przepisy, zatwierdzone 24 kwietnia, będą miały wpływ na dostawców usług związanych z aktywami kryptowalutowymi (CASPy), takie jak scentralizowane giełdy kryptowalutowe objęte regulacją rynków aktywów kryptowalutowych (MiCA), a także różne inne podmioty, w tym usługi hazardowe.

MiCA to ramy regulacyjne wprowadzone przez Unię Europejską w celu nadzorowania aktywów cyfrowych i ich rynków. Zostały one uchwalone w czerwcu 2023 r. i będą w pełni egzekwowane do końca roku.

Do nadzoru i monitorowania wdrożenia nowych przepisów została wyznaczona nowa agencja, władza ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA).

Siedziba AMLA będzie znajdować się we Frankfurcie, w Niemczech. Jednakże, prawo nie zostało jeszcze formalnie przyjęte przez Radę i nie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Patrick Hansen, dyrektor strategii i polityki UE w Circle, wyraził oczekiwanie na wynik głosowania w poście na X. Wspomniał, że pakiet zostanie oficjalnie przyjęty przez Radę UE i wejdzie w życie trzy lata później.

W innym poście Hansen zaznaczył, że te CASPy będą musiały przestrzegać standardowych procedur poznaj swojego klienta (KYC) i przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), takich jak należytą staranność wobec klientów.

Zauważył, że to wymaganie nie jest nowe, ponieważ wszystkie giełdy kryptowalutowe i dostawcy portfeli powierniczych w UE są już zobowiązani do przestrzegania tych regulacji na mocy istniejącego prawodawstwa.

Hansen opisał ostateczną wersję jako „pozytywny wynik” dla sektora kryptowalutowego. Zauważył, że wcześniejsze wersje proponowanej AMLR sugerowały o wiele bardziej rygorystyczne podejście, które wymagałoby KYC w przypadku samodzielnego źródła/odbiorcy.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button