News

Sąd w Czarnogórze cofa zgodę na ekstradycję Do Kwona

Sąd w Czarnogórze anulował zgodę na ekstradycję współzałożyciela Terraform Labs, Do Kwona, zarówno do Stanów Zjednoczonych, jak i Korei Południowej.

W dniu 14 grudnia Sąd Apelacyjny Czarnogóry postanowił unieważnić decyzję Sądu Wyższego w Podgoricy, która zatwierdziła ekstradycję Kwona do Stanów Zjednoczonych lub Korei Południowej, zgodnie z oficjalnym ogłoszeniem.

Sąd Wyższy w Podgoricy wcześniej ustalił wymagania prawne dotyczące ekstradycji Kwona w listopadzie 2023 roku, pozostawiając ostateczną decyzję w sprawie ekstradycji Kwona ministrowi sprawiedliwości Czarnogóry.

Zgodnie z najnowszą decyzją sądu apelacyjnego obrona Kwona z powodzeniem zaskarżyła tę decyzję, i sprawa powinna być przekazana do ponownego rozpatrzenia Sądowi Podstawowemu w Podgoricy.

Panel Sądu Apelacyjnego w szczególności ocenił, że poprzednia decyzja Sądu Wyższego w Podgoricy była dotknięta „istotnym naruszeniem przepisów” Kodeksu Postępowania Karnego Czarnogóry.

[…] Naruszenie jest w uzasadniony sposób źródłem odwołania obrońców oskarżonego, ponieważ decyzja nie zawiera uzasadnienia dla decydujących faktów, a podane uzasadnienie jest niejasne, co stanowi powód do jej unieważnienia.

– czytamy.

Kwon to współzałożyciel i były dyrektor generalny Terraform Labs, firmy odpowiedzialnej za Blockchain Terra, znanej ze stablecoina Terra i związanych z nim tokenów Luna, która upadła w maju 2022 roku. Według Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych, Terraform Labs i jego współzałożyciel Kwon zorganizowali oszukańczą machinację, która doprowadziła do utraty co najmniej 40 mld. dolarów wartości rynkowej.

Kwon został aresztowany w Czarnogórze w marcu 2023 roku po próbie opuszczenia kraju przy użyciu sfałszowanych dokumentów. Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Korea Południowa poprosiły o ekstradycję Kwona, podczas gdy niektórzy prokuratorzy sugerowali, że współzałożyciel Terraform Labs może być poddany wielokrotnym karom w obu krajach.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button