News

Ekstradycja Do Kwona – na razie brak ostatecznej decyzji

Saga o współzałożycielu Terraform Labs, Do Kwonie, wciąż trwa. Sąd w Czarnogórze wyraził zgodę na jego ekstradycję do Korei Południowej lub Stanów Zjednoczonych. 

Jak wynika z oficjalnego oświadczenia opublikowanego dziś na stronie internetowej sądu, Wysoki Trybunał w Podgoricy określił wymogi prawne dotyczące ekstradycji Kwona. 

Ponieważ sąd zatwierdził ekstradycję biznesmena do Stanów Zjednoczonych lub Korei Południowej, ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie minister sprawiedliwości Czarnogóry, czytamy w ogłoszeniu. 

Wcześniej sąd w Czarnogórze skazał Do Kwona na cztery miesiące więzienia po uznaniu go za winnego posługiwania się fałszywym paszportem podczas próby ucieczki prywatnym odrzutowcem do Dubaju. W czerwcu 2023 roku Kwon został oskarżony o próbę opuszczenia kraju przy użyciu podrobionego paszportu kostarykańskiego. 

Jeżeli Minister Sprawiedliwości wyrazi zgodę, ekstradycja nastąpi po wykonaniu ogłoszonej wcześniej sankcji karnej za sfałszowanie dokumentów, zauważa sąd. 

Kwon został aresztowany w Czarnogórze w marcu 2023 roku za udział w wartym 40 mld dolarów upadku ekosystemu Terra w maju 2022. Ponieważ zarówno Stany Zjednoczone, jak i Korea Południowa zwróciły się następnie o ekstradycję Kwona, niektórzy prokuratorzy zasugerowali, że współzałożyciel Terraform Labs może zostać objęty wieloma wyrokami w obu krajach. 

Do Kwon może nie uniknąć wysokiej kary

W Stanach Zjednoczonych Kwon stoi w obliczu pozwu cywilnego złożonego przez SEC w związku z oszustwem oraz kilku zarzutów karnych postawionych przez Departament Sprawiedliwości w związku z upadkiem TerraUSD i LUNA. Według doniesień, jeśli Kwon zostanie poddany ekstradycji do Korei Południowej, może mu grozić 40 lat więzienia w kraju, w którym rzekomo popełnił większość swoich przestępstw. 

W zeszłym tygodniu sąd najwyższy Czarnogóry podobno odrzucił apelację Kwona, zmuszając go do pozostania w więzieniu. Według doniesień internetowych, Kwon przebywa obecnie w więzieniu Spuž niedaleko stolicy Czarnogóry, Podgoricy, gdzie może wychodzić na zewnątrz na godzinę dziennie. Urzędnicy europejscy podobno stwierdzili, że więzienie jest ciasne i słabo wentylowane. 

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button