News

SEC oskarża Justina Suna o oszustwo – tokeny TRX, BTT i HT notują gwałtowny spadek

22 marca amerykańska SEC oskarżyła założyciela Tron, Justina Suna, o sprzedaż i dystrybucję niezarejestrowanych papierów wartościowych za pośrednictwem tokenów TRX i BTT. Stanowi to naruszenie sekcji 5 ustawy o papierach wartościowych. 

Zgodnie z komunikatem prasowym SEC, Justin Sun, Fundacja Tron, Fundacja BitTorrent i BitTorrent (obecnie znany jako Rainberry) stoją w obliczu zarzutów oszustwa i manipulacji na rynku w celu stworzenia szeroko zakrojonego programu „wash trading”. Rzekomo manipulował on wolumenem obrotu TRX. 

SEC pozwała również aktorkę i piosenkarkę Lindsay Lohan, influencera i boksera Jake’a Paula, influencera Michele Mason oraz raperów i piosenkarzy Soulja Boy, Lil Yachty, Ne-Yo i Akon za nielegalne promowanie TRX i BTT bez ujawnienia, że zapłacono im za reklamę. 

Większość z tych celebrytów, z wyjątkiem Corteza Waya i Mahone, zgodziła się zapłacić ponad 400.000 dolarów zwrotu, odsetek i grzywien, aby uregulować roszczenia SEC. 

Sun sztucznie zawyżał wolumen obrotu TRX 

Według pozwu SEC, od kwietnia 2018 do lutego 2019 Justin Sun próbował sztucznie zawyżać wolumen obrotu TRX poprzez programy Wash Trading. Zmusił w ten sposób pracowników Fundacji Tron do udziału w ponad 600 000 nielegalnych transakcjach przy użyciu kont kontrolowanych przez fundację i BitTorrent. 

Ponadto SEC poinformowała, że Sun sprzedał większość swoich tokenów TRX na rynku wtórnym. W ten sposób wygenerował wpływy w wysokości 31 mln dolarów z nielegalnych, niezarejestrowanych ofert i sprzedaży tokena. 

Przewodniczący SEC, Gary Gensler, powiedział, że Sun skłonił inwestorów do zakupu TRX i BTT poprzez fałszywe kampanie promocyjne, w których uczestniczyły osoby publiczne. Następnie te osoby pomimo zapłaty za współpracę nie ujawniły tego w czasie promowania produktów finansowych. 

Sun dodatkowo nakłonił inwestorów do zakupu TRX i BTT, organizując kampanię promocyjną, w której on i jego promotorzy-celebryci ukryli fakt, że ci otrzymywali za to wynagrodzenie. 

Gurbir S. Grewal, dyrektor Wydziału Egzekwowania SEC, dodał, że pomimo neutralności „w odniesieniu do przedmiotowych technologii, nie jesteśmy neutralni, jeśli chodzi o ochronę inwestorów”. 

W związku z tym nie pozwolą firmie Suna uciec z:

(…) odwiecznym schematem wprowadzania inwestorów w błąd i szkodzenia im poprzez oferowanie najpierw papierów wartościowych bez przestrzegania wymogów dotyczących rejestracji i ujawniania informacji, a następnie manipulowanie rynkiem tych właśnie papierów wartościowych”. 

Po ogłoszeniu SEC kilka tokenów powiązanych z Justinem Sunem, takich jak TRX , HT, JST i SUN, gwałtownie spadło, demonstrując niezadowolenie inwestorów z oświadczeń regulatorów. 

TRX był jednym z tokenów najbardziej dotkniętych przez środki SEC, spadając o ponad 15% w mniej niż dwie godziny, z 0,06720 USD do 0,056 USD. Token Huobi (HT) spadł o 10% z 3,952 $ do 3,553 $. 

Cena Tron w 4-godzinnych świecznikach.  Zdjęcie: TradingviewTRX-Źródło: Tradingview 

Warto wspomnieć, że spadkowi cen tych tokenów mógł towarzyszyć BTC, który kilka godzin temu stracił spadł na 26 460 USD. Stało się to po ogłoszeniu przez Jerome’a Powella, prezesa Rezerwy Federalnej, podwyżki stóp procentowych.

Zgodnie z danymi CoinMarketCap, obecnie cena TRX to 0,6252, HT 3,636 i 0.00000061 USD.

Odpowiedź Suna

Założyciel Tron szybko odpowiedział na zarzuty, argumentując, że „nie mają one wartości” i są tylko częścią prób amerykańskich organów regulacyjnych, by wysadzić w powietrze branżę kryptowalut.

źródło: cryptopotato.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button