News

Współzałożyciele Tornado Cash oskarżeni

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych dodało Romana Semenova, jednego z współzałożycieli kryptowalutowego „miksera” Tornado Cash, na swoją listę Specjalnie Wyznaczonych Obywateli i Zablokowanych Osób (SDN) dnia 23 sierpnia. Inny współzałożyciel, Roman Storm, został aresztowany przez Federalne Biuro Śledcze (FBI) oraz Dział Dochodzeniowy Służby Dochodzeń Skarbowych (IRS) w stanie Waszyngton tego samego dnia.

Semenov i Storm są oskarżeni o spisek w celu prania brudnych pieniędzy, spisek w celu naruszenia sankcji oraz spisek w prowadzeniu nielegalnego przedsiębiorstwa przekazywania pieniędzy bez licencji w aktach oskarżenia udostępnionych 23 sierpnia. Pierwsze dwa zarzuty grożą karą do 20 lat pozbawienia wolności. Oskarżenie o przekazywanie pieniędzy bez licencji może skutkować karą do pięciu lat pozbawienia wolności.

Semenov pozostaje na wolności. Trzeci współzałożyciel Tornado Cash, Alexey Pertsev, został aresztowany w sierpniu 2022 roku w Holandii w związku z oskarżeniami o pranie brudnych pieniędzy.

Prokurator Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku, Damian Williams, wydał oświadczenie opublikowane przez Departament Sprawiedliwości (DOJ):

Zgodnie z zarzutami […] Publicznie twierdząc, że oferują technicznie zaawansowaną usługę prywatności, Storm i Semenov w rzeczywistości wiedzieli, że pomagają hakerom i oszustom ukrywać owoce swoich przestępstw.

– czytamy.

Działania organów ścigania są kontynuacją kampanii amerykańskiego rządu przeciwko Tornado Cash, która rozpoczęła się w zeszłym roku. W sierpniu 2022 roku OFAC umieściło 44 adresy USD Coin oraz Ether na liście SDN, uniemożliwiając mieszkańcom Stanów Zjednoczonych korzystanie z usługi.

Nakładanie sankcji na Tornado Cash przez OFAC wywołało falę sprzeciwu w społeczności kryptowalutowej. Coinbase poparł pozew złożony przez sześć osób, które twierdziły, że Departament Skarbu przekroczył swoje uprawnienia, sankcjonując tę platformę. Grupa lobbingowa Coin Center złożyła podobny pozew. Pro-kryptowalutowy członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, Tom Emmer, napisał również list do Sekretarza Skarbu Janet Yellen kwestionując tę decyzję.

Zarówno DOJ, jak i OFAC w szczególności odnoszą się do roli Tornado Cash w praniu funduszy związanych z północnokoreańskimi hakerami z grupy Lazarus, która również znajduje się na liście SDN, ale Tornado Cash jest również zamieszane w kilka innych ataków hakerskich. Według zarzutów DOJ, mikser ten przeprowadził pranie ponad 1 mld dolarów uzyskanych nielegalnie.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button