News

#1022 Newsy z dnia 15.05.2020

Z piątkowych wydarzeń: Visa składa wniosek patentowy na kryptowalutę; Hakerzy żądają 42 mln dolarów za „brudy” Trumpa; Dr Waterhouse: organy regulacyjne zirytowane przez Gram i Librę; Włochy wykorzystają Blockchain do walki z podróbkami; Aktualna sytuacja na giełdach.

Visa składa wniosek patentowy na kryptowalutę:

Visa złożyła wniosek o utworzenie waluty cyfrowej na Blockchain w Biurze Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych.

Według opublikowanego 14.05 wniosku  – ale złożonego w listopadzie 2018 r. – wynalazcy Simon Hurry i Alexander Pierre z Visa International Service Association w San Francisco starali się o patent na cyfrową walutę zarejestrowaną na Blockchain i kontrolowaną przez komputer jednostki centralnej.

Przytacza Ethereum jako możliwą sieć. Aplikacja wyszczególnia dwa punkty, z których jeden wskazywałby, iż „utworzono cyfrową walutę za kwotę związaną z nominałem dla klucza publicznego powiązanego z portfelem cyfrowym”. Drugi zapis mówi o „usunięciu fizycznej waluty z obiegu w systemie walutowym”.

Aplikacja opisuje scentralizowany proces utrzymywania wartości stablecoina:

Za każdym razem, gdy generowana jest cyfrowa waluta fiat o wartości dolara, jednostka centralna zapewnia, że odpowiedni fizyczny banknot dolarowy jest usuwany z obiegu, aby regulować wartość cyfrowej waluty fiat.

– czytamy.

Podczas gdy dolar amerykański jest konkretnie wymieniany jako jedna z walut fiducjarnych, którą należy zastosować, Forbes poinformował, że patent może mieć zastosowanie do innych walut cyfrowych banku centralnego, takich jak funty, jeny i euro: „Fizyczną walutę banku centralnego w dowolnym miejscu na świecie można zdigitalizować”.

Hakerzy żądają 42 mln dolarów za „brudy” Trumpa:

Gang ransomware, który ukradł prawie 1 TB tajemnic prawnych od największych przedstawicieli branży rozrywkowej, żąda teraz 42 milionów dolarów w kryptowalucie – w przeciwnym razie ujawni „brudy” prezydenta USA Donalda Trumpa.

Gang opublikował już 2 gigabajty bazy dokumentów prawnych opisanych „Lady Gaga” i podał link mediów, które informowały o ataku na nowojorską kancelarię prawniczą Grubman Shire Meiselas & Sacks.

Kancelaria ma klientów takich jak Elton John, Robert DeNiro i Madonna. Gang zhakował i zaszyfrował serwer firmy, kradnąc 756 GB danych dotyczących poufnych umów, numerów telefonów, adresów e-mail, korespondencji osobistej, umów o poufności i innych. Firma jak dotąd odmawiała zapłaty.

Grupa ransomware REvil – znana również jako Sodinokibi – opublikowała 14 maja nową wiadomość mówiącą, że podwoiła swój pierwotny okup i używa Trumpa jako dźwigni: „Następną osobą, której dane opublikujemy, będzie Donald Trump. Trwają wybory i w samą porę znaleźliśmy mnóstwo brudnych rzeczy”.

Zwracając się bezpośrednio do Trumpa, REvil zalecił, by ten zrobił coś z tym w przeciągu tygodnia, jeśli chce pozostać prezydentem. A do wyborców: „… możemy poinformować, że po takiej publikacji z pewnością nie będziecie chcieli go jako prezydenta”.

Atakujący zagrozili ujawnieniem skradzionych danych w dziewięciu etapach, chyba że firma spełni ich żądania okupu. Gang ransomware woli okup w Monero, ale akceptuje Bitcoiny za wyższą opłatą.

Nie jest jasne, jaki związek ma Trump z firmą, ponieważ nie uważa się, aby kiedykolwiek był jej klientem. Według New York Post Grubman odmawia negocjacji z hakerami, pomimo ich groźby, że „zrównają [firmę prawniczą] z ziemią, jeśli nie zobaczą pieniędzy”. Uważa, że hakerzy mogą ujawnić dokumenty, nawet jeśli zapłacą, a FBI uważa, że włamanie jest aktem terroryzmu. USA słynnie nie negocjuje z terrorystami.

Brett Callow z firmy Emsisoft zajmującej się bezpieczeństwem informacji opisał okup jako „jedno z największych żądań, jakie kiedykolwiek słyszano” dodając:

Firmy w tej sytuacji nie mają dobrych opcji… Nawet jeśli zapłacą żądanie okupu, nie ma gwarancji, że przestępcy zniszczą skradzione dane, jeśli te mają wysoką wartość rynkową. Dane mogą być nadal sprzedawane lub wymieniane … W takich przypadkach przestępcy mogą próbować wyłudzić pieniądze bezpośrednio od osób, których informacje zostały narażone.

– mówi.

Dr Waterhouse: organy regulacyjne zirytowane przez Gram i Librę:

Dr Steven Waterhouse, wspólnik założyciel Pantera Capital i CEO Orchid (OXT), uważa, że rząd USA nie pozwoli prywatnemu przedsiębiorstwu rzucić wyzwania dolarowi.

W wywiadzie nagranym przed ogłoszeniem przez Telegram, że rezygnuje z projektu Blockchain, dr Waterhouse powiedział, że rząd USA postrzega kryptowaluty emitowane przez firmy z setkami mln użytkowników jako realne zagrożenie dla dolara:

Pomysł, że niektóre losowe start-upy zamierzają zbudować własne stablecoiny, być może z setkami milionów instalacji komunikatora, czy to Facebooka, Telegramu, czy czegoś innego, potencjalnie rzucą wyzwanie rodzajowi cyfrowej walucie banku centralnego lub istniejącym walutom banku centralnego? […] To musi być „uruchamiające” (ang. triggering) dla regulatorów. Myślę więc, że dlatego zobaczyliśmy tak silną reakcję zarówno na Librę Facebooka , jak i Telegram.”

– powiedział.

Wiele rządów na całym świecie przyjęło dwutorowe podejście – udaremniając emisję stablecoinów, które mogłyby rywalizować z walutami fiat, jednocześnie badając emisję własnych walut cyfrowych.

Dr Waterhouse zareagował również z konsternacją na niedawne komentarze założyciela Telegramu, Pavla Durova, w którym nazwał USA „państwem policyjnym” i zniechęcił przedsiębiorców z Europy Wschodniej do oparcia swojego biznesu technologicznego w Dolinie Krzemowej. Powiedział, że po raz pierwszy od 20 lat słyszał, jak ktoś wyraża taką opinię:

Jedyny raz w ciągu 20 nieparzystych lat życia w San Francisco, posiadania siedziby i silnej sieci w Dolinie Krzemowej. To [pierwszy raz], kiedy ktoś mi powiedział, że nie jest to najlepsze miejsce do założenia firmy lub budowy firmy.

– stwierdził.

Włochy wykorzystają Blockchain do walki z podróbkami:

Podrobione produkty „Made in Italy” są sprzedawane na rynkach na całym świecie. Włoski rząd rozpoczął walkę z tymi podróbkami, inwestując 15 mln euro w opracowanie rozwiązania tego problemu opartego na Blockchain.

Według nowego raportu dGen podróbki etykiety „Made in Italy” spowodowały straty w wysokości 12.4 mld euro w samym 2016 r. Takie straty bezpośrednio wpływają zarówno na dochód, jak i przyszłe przetrwanie wielu włoskich rzemieślników. 

Włoski przemysł mody i kojarzenie tego kraju z rzemiosłem rzemieślniczym przyczyniają się do prestiżowej reputacji marki „Made in Italy”. Gdyby nazwa została zarejestrowana jako marka, byłaby to trzecia najcenniejsza własność na świecie (po Coca Cola i Visa).

Wysoki status tej marki doprowadził do coraz większego problemu z podrabianymi towarami. Podróbki te ułatwiają kradzież własności intelektualnej i niszczą reputację etykiety, marek i rzemieślników, których reprezentuje etykieta. Kosztują również cały przemysł miliardy dolarów. 

Włoski rząd uznał to zagrożenie i zidentyfikował technologię Blockchain jako potencjalne rozwiązanie. Niedawno rząd przeznaczył 15 mln euro na wsparcie szybkiego wdrożenia technologii cyfrowych, w tym na finansowanie wspólnego projektu IBM Italy i społeczności rzemieślników.

Aspekty branży, które są rozważane do ulepszenia, obejmują: uwierzytelnianie towarów i surowców poprzez łańcuch dostaw, bezpieczną księgę praw własności intelektualnej, możliwy do udowodnienia zrównoważony rozwój i praktyki etyczne oraz bliższe relacje między markami a ich klientami.

Jest nadzieja, że takie środki powstrzymają wzrost liczby podrobionych towarów i zabezpieczą przyszłość włoskich rzemieślników.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Po upływie doby na giełdach obserwujemy spadki. Bitcoin zmniejszył wartość o 1,3%, Ethereum o 1,1%, XRP o 1,3%, Bitcoin Cash o 1,1% a Bitcoin SV o 1,5%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 2 mld dolarów i wynosi obecnie 259.2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 153.5 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button