News

25 lat więzienia dla Sama Bankman-Frieda

Były CEO FTX Sam „SBF” Bankman-Fried zostanie skazany na 25 lat więzienia.

Dnia 28 marca sędzia Lewis Kaplan z Dystryktowego Sądu Stanów Zjednoczonych dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku skazał Bankman-Frieda na 240 miesięcy i 60 miesięcy, co daje łącznie 25 lat łącznie siedem zarzutów popełnienia przestępstwa. SBF był pierwszą osobą powiązaną z FTX i Alameda Research, która stanęła przed sądem po upadku giełdy w listopadzie 2022 r.

Sędzia Kaplan stwierdził, że SBF dopuścił się również manipulowania świadkami na podstawie wydarzeń, które doprowadziły do cofnięcia kaucji w sierpniu 2023 r. oraz krzywoprzysięstwa na podstawie jego zeznań na procesie dotyczącym funduszy użytkowników FTX. Uznał, że Bankman-Fried był „społecznie niezręczny”, ale powołując się na zeznania byłej CEO Alameda Research Caroline Ellison, stwierdził, że SBF wiedział, że jest winny, ale „nigdy nie przyzna się do winy”.

Kara musi odpowiadać powadze przestępstwa. I to. Było. Poważne. Przestępstwo […] Kiedy nie kłamał, [Bankman-Fried] unikał odpowiedzi, drobiazgowo dzieląc włos na czworo, próbując zmusić prokuratorów do sformułowania pytań za niego. Pracuję w tej pracy od ponad 30 lat. Nigdy nie widziałem takiego występu.

– powiedział sędzia Kaplan.

Sędzia zaproponował również karę w wysokości 11 mld dolarów, oprócz czasu spędzonego przez SBF w więzieniu. Powiedział, że inwestorzy FTX stracili 1,7 mld dolarów, pożyczkodawcy stracili 1,3 mld dolarów, a klienci stracili 8 mld dolarów.

Według reportera Inner City Press, Matthewa Lee, nowojorski sąd był zatłoczony członkami publiczności i urzędnikami, zanim Marszałkowie Stanów Zjednoczonych wyprowadzili Bankmana-Frieda. Były CEO FTX miał być ubrany w jasnobrązowe ubrania – mundur Metropolitan Detention Center w Brooklynie, gdzie przebywał od momentu cofnięcia kaucji przez sędziego.

Odrzucam argument obrony dotyczący strat, zarówno pod względem prawnym, jak i faktów. Twierdzenie, że klienci i wierzyciele zostaną spłaceni w całości, jest mylące – oskarżeni równają stratę z wolumenem dolarów w sprawie upadłościowej.

Losowy wzrost wartości niektórych kryptowalut nie ma związku z powagą popełnionych przestępstw. Złodziej, który zabiera łup do Las Vegas i skutecznie obstawia, nie ma prawa do zmniejszenia kary.

– dodał sędzia.

Zanim sędzia ogłosił wyrok, Bankman-Fried powiedział, że „żałuje wszystkiego, co się wydarzyło na każdym etapie”, twierdząc, że „FTX przetrwałoby”, gdyby nie zostało zamknięte. W ostatnim oświadczeniu jego prawnicy pozornie przedstawili byłego CEO FTX jako niedocenionego geniusza:

Sam nie był bezwzględnym finansowym seryjnym mordercą. Nie był drapieżny. Podejmuje decyzje z matematyką w głowie, nie z zawiścią w sercu.

Sunil Kavuri, obywatel Wielkiej Brytanii, który przyleciał z Londynu na przesłuchanie dotyczące wyroku, zeznał, że „cierpiał przez dwa lata” po upadku FTX. Kavuri zabrał głos przed sądem w imieniu innych ofiar FTX, sprzeciwiając się narracji, że „straty wyniosły zero” na podstawie planów giełdy dotyczących spłaty.

„Jeśli pan Bankman-Fried uznałby, że matematyka to uzasadnia, zrobiłby to ponownie” – powiedział prokurator Nicolas Roos. Dodał, że były CEO nie wykazał „żadnego przyjęcia odpowiedzialności”.

Wyrok sędziego Kaplana w zasadzie podzielił różnicę między rekomendacjami adwokatów SBF a prokuratorów, którzy domagali się odpowiednio do 6,5 i 50 lat. Wielu ekspertów przewidywało, że sędzia Kaplan nałoży wyrok od 10 do 30 lat, opierając się na faktach sprawy i kwocie zaangażowanych funduszy.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button